Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duševní nemoc není stigma. Postoj Čechů k pacientům se zlepšuje

2 minuty radosti
Pixabay

Duševnímu zdraví je v poslední době, i s ohledem na pandemii koronaviru, věnována větší pozornost. Ruku v ruce se s tím zlepšují postoje Čechů k lidem s duševním onemocněním. Potvrzuje to nová studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který je Spolupracujícím centrem Světové zdravotnické organizace.

Ke zlepšení postojů přispěla probíhající reforma psychiatrické péče v Česku. „Reformu péče o duševní zdraví vnímám již od mého prvního nástupu na ministerstvo jako jednu z hlavních priorit. I proto jsem se zasadil o vznik Rady vlády pro duševní zdraví v roce 2019 nebo rozvoj komunitních služeb v podobě Center duševního zdraví,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch u příležitosti Světového dne duševního zdraví. K lepšímu postoji veřejnosti k lidem s duševními onemocněními také přispěl celonárodní destigmatizační projekt známý prostřednictvím iniciativy Na rovinu.

Výzkumníci z NUDZ použili data z tří průřezových šetření provedených mezi lety 2013 až 2019 na reprezentativním vzorku dospělé české populace. Výsledky ukazují, že došlo k mírnému zlepšení postojů vůči lidem s duševním onemocněním. Osoby, které byly v minulosti v kontaktu s celonárodními destigmatizačními projekty, byly k lidem s duševním onemocněním v průměru o přibližně čtyři procenta tolerantnější než jejich protějšky bez podobného kontaktu. V případě lidí, kteří byli v minulosti vystaveni kontaktu s reformou péče o duševní zdraví, pak byly destigmatizační postoje lepší o asi sedm procent. „Pozitivní spojitost mezi reformou péče o duševní zdraví a méně stigmatizujícími postoji obyvatel představuje nové, prokázané zjištění,” doplnil vedoucí studie Petr Winkler.

Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

Studie: https://www.cambridge.org/core/journals/european-psychiatry/article/development-of-public-stigma-towards-people-with-mental-health-problems-in-czechia-20132019/2E09FC5AEC40D5FCD5DD1032E7CFC8BD?fbclid=IwAR0dZJjRt74hQ5NHkya84VY3y7AYfHEOLFsSujbRmVaegM2SoHyNQP-2Ii4#.YRo_cR55lwJ.twitter

Související články

Zaručeně zlepší den

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…