Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duševní nemoc není stigma. Postoj Čechů k pacientům se zlepšuje

2 minuty radosti
Pixabay

Duševnímu zdraví je v poslední době, i s ohledem na pandemii koronaviru, věnována větší pozornost. Ruku v ruce se s tím zlepšují postoje Čechů k lidem s duševním onemocněním. Potvrzuje to nová studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který je Spolupracujícím centrem Světové zdravotnické organizace.

Ke zlepšení postojů přispěla probíhající reforma psychiatrické péče v Česku. „Reformu péče o duševní zdraví vnímám již od mého prvního nástupu na ministerstvo jako jednu z hlavních priorit. I proto jsem se zasadil o vznik Rady vlády pro duševní zdraví v roce 2019 nebo rozvoj komunitních služeb v podobě Center duševního zdraví,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch u příležitosti Světového dne duševního zdraví. K lepšímu postoji veřejnosti k lidem s duševními onemocněními také přispěl celonárodní destigmatizační projekt známý prostřednictvím iniciativy Na rovinu.

Výzkumníci z NUDZ použili data z tří průřezových šetření provedených mezi lety 2013 až 2019 na reprezentativním vzorku dospělé české populace. Výsledky ukazují, že došlo k mírnému zlepšení postojů vůči lidem s duševním onemocněním. Osoby, které byly v minulosti v kontaktu s celonárodními destigmatizačními projekty, byly k lidem s duševním onemocněním v průměru o přibližně čtyři procenta tolerantnější než jejich protějšky bez podobného kontaktu. V případě lidí, kteří byli v minulosti vystaveni kontaktu s reformou péče o duševní zdraví, pak byly destigmatizační postoje lepší o asi sedm procent. „Pozitivní spojitost mezi reformou péče o duševní zdraví a méně stigmatizujícími postoji obyvatel představuje nové, prokázané zjištění,” doplnil vedoucí studie Petr Winkler.

Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

Studie: https://www.cambridge.org/core/journals/european-psychiatry/article/development-of-public-stigma-towards-people-with-mental-health-problems-in-czechia-20132019/2E09FC5AEC40D5FCD5DD1032E7CFC8BD?fbclid=IwAR0dZJjRt74hQ5NHkya84VY3y7AYfHEOLFsSujbRmVaegM2SoHyNQP-2Ii4#.YRo_cR55lwJ.twitter

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…