Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co se starým či rozbitým telefonem? S řešením přichází český projekt Remobil

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Situaci, kdy vám chytrý telefon vyklouzne z ruky a rozbije se, omylem ho vyperete nebo potřebujete mobil nový, zná většina z nás. Co ale s původním kouskem udělat poté, co si koupíte nový model? Pro všechny, kteří chtějí prostor v šuplíku využít užitečněji a současně jim není lhostejný osud starého parťáka, je tady projekt Remobil.

Neziskový projekt Remobil se věnuje sběru starých, nepotřebných mobilních telefonů. Klade si za cíl sesbírat 100 tisíc telefonů, přičemž aktuálně organizátoři získali přes 39 tisíc mobilů. Zapojit se do něho může každý – jednotlivci, obce, školy nebo celé firmy. Kromě dobrého pocitu ze zodpovědného přístupu k přírodě nabízí Remobil například možnost zviditelnění se na jejich webových stránkách nebo účast v soutěži.

Podívejte se, jak projekt funguje. Zdroj fotografie: Remobil

Jednotlivci mají možnost využít bezplatného odeslání nepotřebných telefonů poštou, od deseti kusů si pro ně přijedou zástupci projektu rovnou k vám domů. Firmy mohou využít bezplatného zapůjčení sběrného boxu a následného odvozu. Pro školy je připravena hravá forma zapojení, a to v podobě Recyklohraní – do konce března na téma „Lovci a sběrači: mamutí dopad mobilů na životní prostředí“. Pro středoškoláky jsou pak určeny komplexní vzdělávací lekce zaměřující se na životní cyklus mobilního telefonu.  

Princip fungování Remobilu je jednoduchý, vybrané telefony jsou zodpovědně předávány k recyklaci a následnému využití získaných surovin. Demontáž přitom probíhá ve firmách, které zaměstnávají handicapované nebo na na pracovním trhu znevýhodněné osoby. Projekt myslí také na dobročinné aktivity, z každého vybraného telefonu míří 10 korun na charitativní účely. Podpory se tak díky Remobilu dostává například Jedličkově ústavu nebo Mobilnímu hospici Ondrášek. Remobil je držitelem ekorekordu z roku 2019. Během pouhých dvou týdnů se mu podařilo sesbírat téměř čtyři a půl tisíce mobilních telefonů. Dosáhl tak zapsání v České knize rekordů

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

V současné době probíhá kampaň Čas pro přírodu. Jednotlivci a firmy tak mají až do 22. dubna, kdy se slaví Den Země, možnost pokusit se nasbírat pět tisíc kusů vysloužilých mobilních telefonů. Slibným motivujícím prvkem je soutěž o nový mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc korun.

Související články

Inspirace

Brněnská nábytková banka pomohla už více než padesáti rodinám

Inspirace

Vyližto! Kampaň upozorňuje mladé na plýtvání potravinami

Inspirace

Do práce na kole vyrazí zájemci i letos

Inspirace

Zachraň jídlo uvaří polévku z plodin získaných paběrkováním

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…