Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co se starým či rozbitým telefonem? S řešením přichází český projekt Remobil

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Situaci, kdy vám chytrý telefon vyklouzne z ruky a rozbije se, omylem ho vyperete nebo potřebujete mobil nový, zná většina z nás. Co ale s původním kouskem udělat poté, co si koupíte nový model? Pro všechny, kteří chtějí prostor v šuplíku využít užitečněji a současně jim není lhostejný osud starého parťáka, je tady projekt Remobil.

Neziskový projekt Remobil se věnuje sběru starých, nepotřebných mobilních telefonů. Klade si za cíl sesbírat 100 tisíc telefonů, přičemž aktuálně organizátoři získali přes 39 tisíc mobilů. Zapojit se do něho může každý – jednotlivci, obce, školy nebo celé firmy. Kromě dobrého pocitu ze zodpovědného přístupu k přírodě nabízí Remobil například možnost zviditelnění se na jejich webových stránkách nebo účast v soutěži.

Podívejte se, jak projekt funguje. Zdroj fotografie: Remobil

Jednotlivci mají možnost využít bezplatného odeslání nepotřebných telefonů poštou, od deseti kusů si pro ně přijedou zástupci projektu rovnou k vám domů. Firmy mohou využít bezplatného zapůjčení sběrného boxu a následného odvozu. Pro školy je připravena hravá forma zapojení, a to v podobě Recyklohraní – do konce března na téma „Lovci a sběrači: mamutí dopad mobilů na životní prostředí“. Pro středoškoláky jsou pak určeny komplexní vzdělávací lekce zaměřující se na životní cyklus mobilního telefonu.  

Princip fungování Remobilu je jednoduchý, vybrané telefony jsou zodpovědně předávány k recyklaci a následnému využití získaných surovin. Demontáž přitom probíhá ve firmách, které zaměstnávají handicapované nebo na na pracovním trhu znevýhodněné osoby. Projekt myslí také na dobročinné aktivity, z každého vybraného telefonu míří 10 korun na charitativní účely. Podpory se tak díky Remobilu dostává například Jedličkově ústavu nebo Mobilnímu hospici Ondrášek. Remobil je držitelem ekorekordu z roku 2019. Během pouhých dvou týdnů se mu podařilo sesbírat téměř čtyři a půl tisíce mobilních telefonů. Dosáhl tak zapsání v České knize rekordů

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

V současné době probíhá kampaň Čas pro přírodu. Jednotlivci a firmy tak mají až do 22. dubna, kdy se slaví Den Země, možnost pokusit se nasbírat pět tisíc kusů vysloužilých mobilních telefonů. Slibným motivujícím prvkem je soutěž o nový mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…