Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co se starým či rozbitým telefonem? S řešením přichází český projekt Remobil

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Situaci, kdy vám chytrý telefon vyklouzne z ruky a rozbije se, omylem ho vyperete nebo potřebujete mobil nový, zná většina z nás. Co ale s původním kouskem udělat poté, co si koupíte nový model? Pro všechny, kteří chtějí prostor v šuplíku využít užitečněji a současně jim není lhostejný osud starého parťáka, je tady projekt Remobil.

Neziskový projekt Remobil se věnuje sběru starých, nepotřebných mobilních telefonů. Klade si za cíl sesbírat 100 tisíc telefonů, přičemž aktuálně organizátoři získali přes 39 tisíc mobilů. Zapojit se do něho může každý – jednotlivci, obce, školy nebo celé firmy. Kromě dobrého pocitu ze zodpovědného přístupu k přírodě nabízí Remobil například možnost zviditelnění se na jejich webových stránkách nebo účast v soutěži.

Podívejte se, jak projekt funguje. Zdroj fotografie: Remobil

Jednotlivci mají možnost využít bezplatného odeslání nepotřebných telefonů poštou, od deseti kusů si pro ně přijedou zástupci projektu rovnou k vám domů. Firmy mohou využít bezplatného zapůjčení sběrného boxu a následného odvozu. Pro školy je připravena hravá forma zapojení, a to v podobě Recyklohraní – do konce března na téma „Lovci a sběrači: mamutí dopad mobilů na životní prostředí“. Pro středoškoláky jsou pak určeny komplexní vzdělávací lekce zaměřující se na životní cyklus mobilního telefonu.  

Princip fungování Remobilu je jednoduchý, vybrané telefony jsou zodpovědně předávány k recyklaci a následnému využití získaných surovin. Demontáž přitom probíhá ve firmách, které zaměstnávají handicapované nebo na na pracovním trhu znevýhodněné osoby. Projekt myslí také na dobročinné aktivity, z každého vybraného telefonu míří 10 korun na charitativní účely. Podpory se tak díky Remobilu dostává například Jedličkově ústavu nebo Mobilnímu hospici Ondrášek. Remobil je držitelem ekorekordu z roku 2019. Během pouhých dvou týdnů se mu podařilo sesbírat téměř čtyři a půl tisíce mobilních telefonů. Dosáhl tak zapsání v České knize rekordů

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

V současné době probíhá kampaň Čas pro přírodu. Jednotlivci a firmy tak mají až do 22. dubna, kdy se slaví Den Země, možnost pokusit se nasbírat pět tisíc kusů vysloužilých mobilních telefonů. Slibným motivujícím prvkem je soutěž o nový mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc korun.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Objev: tábořiště lovců mamutů se nacházelo na území Česka

Nová naděje pro pacienty s alopecií

Muži dříve používali zuby k otevírání prachových nábojů, zjistili archeologové

Stát ušetřil peníze. Bobr místo něj postavil hráz

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…