Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co se starým či rozbitým telefonem? S řešením přichází český projekt Remobil

Zdroj ilustrační fotografie: Depositphotos

Situaci, kdy vám chytrý telefon vyklouzne z ruky a rozbije se, omylem ho vyperete nebo potřebujete mobil nový, zná většina z nás. Co ale s původním kouskem udělat poté, co si koupíte nový model? Pro všechny, kteří chtějí prostor v šuplíku využít užitečněji a současně jim není lhostejný osud starého parťáka, je tady projekt Remobil.

Neziskový projekt Remobil se věnuje sběru starých, nepotřebných mobilních telefonů. Klade si za cíl sesbírat 100 tisíc telefonů, přičemž aktuálně organizátoři získali přes 39 tisíc mobilů. Zapojit se do něho může každý – jednotlivci, obce, školy nebo celé firmy. Kromě dobrého pocitu ze zodpovědného přístupu k přírodě nabízí Remobil například možnost zviditelnění se na jejich webových stránkách nebo účast v soutěži.

Podívejte se, jak projekt funguje. Zdroj fotografie: Remobil

Jednotlivci mají možnost využít bezplatného odeslání nepotřebných telefonů poštou, od deseti kusů si pro ně přijedou zástupci projektu rovnou k vám domů. Firmy mohou využít bezplatného zapůjčení sběrného boxu a následného odvozu. Pro školy je připravena hravá forma zapojení, a to v podobě Recyklohraní – do konce března na téma „Lovci a sběrači: mamutí dopad mobilů na životní prostředí“. Pro středoškoláky jsou pak určeny komplexní vzdělávací lekce zaměřující se na životní cyklus mobilního telefonu.  

Princip fungování Remobilu je jednoduchý, vybrané telefony jsou zodpovědně předávány k recyklaci a následnému využití získaných surovin. Demontáž přitom probíhá ve firmách, které zaměstnávají handicapované nebo na na pracovním trhu znevýhodněné osoby. Projekt myslí také na dobročinné aktivity, z každého vybraného telefonu míří 10 korun na charitativní účely. Podpory se tak díky Remobilu dostává například Jedličkově ústavu nebo Mobilnímu hospici Ondrášek. Remobil je držitelem ekorekordu z roku 2019. Během pouhých dvou týdnů se mu podařilo sesbírat téměř čtyři a půl tisíce mobilních telefonů. Dosáhl tak zapsání v České knize rekordů

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

V současné době probíhá kampaň Čas pro přírodu. Jednotlivci a firmy tak mají až do 22. dubna, kdy se slaví Den Země, možnost pokusit se nasbírat pět tisíc kusů vysloužilých mobilních telefonů. Slibným motivujícím prvkem je soutěž o nový mobilní telefon v hodnotě 10 tisíc korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…