Příroda·1 minuta radosti
Studentka v Olomouci objevila 19 rostlin dosud nezaznamenaných v ČR
Mladá botanička Věra Kafková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého mapovala městskou zeleň Olomouce dva roky a objevila neuvěřitelných 19 druhů rostlin, které dosud nebyly doložené na území České republiky. Její práce ukazuje, že i uprostřed města mohou číhat přírodní poklady, které čekají na objevení. Informoval o tom server České noviny. Během svého terénního průzkumu prošla
#objev#Olomouc#příroda#rostliny#studentka#Univerzita Palackého v Olomouci
Mladá botanička Věra Kafková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého mapovala městskou zeleň Olomouce dva roky a objevila neuvěřitelných 19 druhů rostlin, které dosud nebyly doložené na území České republiky. Její práce ukazuje, že i uprostřed města mohou číhat přírodní poklady, které čekají na objevení. Informoval o tom server České noviny.
Během svého terénního průzkumu prošla studentka systematicky každou ulici zájmové oblasti a v rámci bakalářské práce zaznamenala celkem 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Za své mimořádné nálezy jí Česká botanická společnost udělila prestižní Cenu Víta Grulicha. Mezi objevy patří například tráva milička (Eragrostis virescens), původem z Ameriky, která byla v Olomouci dříve pozorována, ale nerozpoznána jako nový druh pro Česko.
Botanička mimo jiné zaznamenala i dymnivku žlutou (Pseudofumaria lutea) ve spáře mezi chodníkem a zdí domu či vějířovku (Scaevola aemula), okrasnou rostlinu původem z Austrálie, dosud bez záznamu o zplanění v Evropě. Její zjištění potvrzují, že města fungují jako vstupní body pro šíření nepůvodních druhů. S nárůstem teplot, změnami klimatu i intenzivní výsadbou okrasných druhů se souměrně mění i městská flóra.
Klikněte, když vám článek udělal radost
Redaktor Pozitivních zpráv
Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!
Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.



