Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští žáci se mohou učit z nejlepší učebnice v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Učebnice Hudební výchova pro 6. a 7. ročník ZŠ získala první místo v prestižní soutěži The Best European Learning Material Awards 2015. O prvenství rozhodla odborná porota složená z pedagogů předních evropských institucí a univerzit.

„Domníváme se, že ocenění z evropské soutěže zvýší povědomí o naší učebnici jak u učitelů, tak i rodičů. Respekt, který si učebnice získala u evropských porotců, by mohl probudit větší zájem o hudební výchovu a způsob její výuky v našich školách,“ uvedla jedna z autorek učebnice Lucie Rohlíková, jíž vítězství v soutěži příjemně překvapilo

Učebnice staví na principu méně teorie, více praxe, větší atraktivita pro žáky. „Porota na učebnici ocenila interaktivou a celkovou koncepci učebnice, jež umožňuje i z žáků bez praktické hudební zkušenosti a z pasivních konzumentů hudby vychovat její aktivní provozovatele, muzikanty,“ řekla vedoucí redakce nakladatelství Fraus Radka Šmahelová, která prestižní cenu přebírala.

Učebnice je unikátní v tom, že světem hudby provází žáky příběh začínající kapely. Jednotlivý členové hledají a objevují zákonitosti hudby, nechávají se unášet její rozmanitostí, učí se hrát na různé hudební nástroje melodie různých žánrů. V učebnici se nachází aplikace klaviatury, zpěvník s jednoduchými instrumentálními doprovody a karaoke verze známých písní. Při výuce mohou učitelé i žáci využít tablety i interaktivní tabule.

Studenti na učebnici oceňují, že je při výuce zabaví a zároveň jim představí hudbu v plné šíři. „Moje mladší sestra se podle ní učí. Hudba ji teď naprosto pohltila. Od dalšího pololetí se chce zapsat na kroužek hraní na kytaru nebo na saxofon,“ říká s úsměvem studentka ekonomie Jana Chlupová.

Učebnice navíc nabízí učiteli možnost vybírat si témata dle schopností a zájmu žáků, díky čemuž je ve třídách možné rozvíjet nejen motivaci k učební, ale i dobré vztahy v kolektivu. Žáci v učebnici najdou i poznámky k aktuálnímu dění jako jsou festivaly, slavnosti a výročí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.