Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští žáci se mohou učit z nejlepší učebnice v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Učebnice Hudební výchova pro 6. a 7. ročník ZŠ získala první místo v prestižní soutěži The Best European Learning Material Awards 2015. O prvenství rozhodla odborná porota složená z pedagogů předních evropských institucí a univerzit.

„Domníváme se, že ocenění z evropské soutěže zvýší povědomí o naší učebnici jak u učitelů, tak i rodičů. Respekt, který si učebnice získala u evropských porotců, by mohl probudit větší zájem o hudební výchovu a způsob její výuky v našich školách,“ uvedla jedna z autorek učebnice Lucie Rohlíková, jíž vítězství v soutěži příjemně překvapilo

Učebnice staví na principu méně teorie, více praxe, větší atraktivita pro žáky. „Porota na učebnici ocenila interaktivou a celkovou koncepci učebnice, jež umožňuje i z žáků bez praktické hudební zkušenosti a z pasivních konzumentů hudby vychovat její aktivní provozovatele, muzikanty,“ řekla vedoucí redakce nakladatelství Fraus Radka Šmahelová, která prestižní cenu přebírala.

Učebnice je unikátní v tom, že světem hudby provází žáky příběh začínající kapely. Jednotlivý členové hledají a objevují zákonitosti hudby, nechávají se unášet její rozmanitostí, učí se hrát na různé hudební nástroje melodie různých žánrů. V učebnici se nachází aplikace klaviatury, zpěvník s jednoduchými instrumentálními doprovody a karaoke verze známých písní. Při výuce mohou učitelé i žáci využít tablety i interaktivní tabule.

Studenti na učebnici oceňují, že je při výuce zabaví a zároveň jim představí hudbu v plné šíři. „Moje mladší sestra se podle ní učí. Hudba ji teď naprosto pohltila. Od dalšího pololetí se chce zapsat na kroužek hraní na kytaru nebo na saxofon,“ říká s úsměvem studentka ekonomie Jana Chlupová.

Učebnice navíc nabízí učiteli možnost vybírat si témata dle schopností a zájmu žáků, díky čemuž je ve třídách možné rozvíjet nejen motivaci k učební, ale i dobré vztahy v kolektivu. Žáci v učebnici najdou i poznámky k aktuálnímu dění jako jsou festivaly, slavnosti a výročí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.