Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnské Yerba Mate zvítězilo na největším evropském festivalu čaje

Maté se stalo nejoblíbenějším čajem na největším evropském festivalu. Foto: MUUD Labs

Kdo by to byl řekl, že jsme jedni z největších milovníků čaje v Evropě, i když určitě až po Velké Británii. Právě u nás se totiž každý rok pořádá největší evropský čajový festival Čajomír, na kterém můžete potkat výrobce čajů třeba i z Finska, Francie, Španělska nebo Lotyšska. Mezi čaji letos dokonce zvítězil český Yerba Mate.

Letos v srpnu proběhl již 14. ročník tohoto čajového svátku, který zároveň poprvé nabídl shisha fest. Festival je bohatý na doprovodný program se samurajským uměním, jógovými lekcemi, hudebními a tanečními vystoupeními. Probíhá na pražském Výstavišti a při letním počasí je ideálním víkendovým zpestřením. Všude voní skvělý čaj, který můžete vyzkoušet v různých stáncích, popovídat si s vystavovateli a samozřejmě si domů odnést zajímavé chutě.

Brněnský nápoj oslnil návštěvníky


Tentokrát byl první den velmi deštivý, ani to ale neodradilo přes 2 000 milovníků čaje přijít si vychutnat výborné směsi. Jedním z 50 stánků byl brněnský MUUD Labs (anglicko-české spojení slov pro náladu „mood“), který nabízel svoje speciální Yerba Mate. Maté není tak úplně čaj – je to jihoamerický nápoj z rostliny cesmíny paraguayské. Obsahuje jak povzbuzující kofein, tak theobromin (najdeme ho například v hořké čokoládě), který pomáhá relaxovat a působí pozitivně na náladu. Dohromady s antioxidanty, minerály a vitamíny má tento nápoj blahodárný synergický efekt na náš organismus.

Stánek MUUD Labs na festivalu Čajomír 2022. Foto: MUUD Labs

„Pije se tradičně brčkem s filtrem, kterému se přezdívá bombilla, z nádoby zvané kalabasa. Připravuje se tak, že nejprve dáme přibližně tři polévkové lžíce do kalabasy, zalijeme trochou vlažné vody, přidáme bombillu a následně zaléváme přibližně 70° vodou z termosky. Takto zaléváme lístky, jak dlouho si jen přejeme. Obvykle okolo šesti a více nálevů,“ popisuje zakladatel MUUD Labs Adrian Drozdek.

Právě tuto chuť si návštěvníci z celého světa zamilovali nejvíce a hlasovali pro ni v soutěži o nejlepší čaj festivalu. Hodnotí se vše od chuti, vzhledu, až po působení celé ceremonie.

Zakladatel MUUD Labs Adrian Drozdek s oceněním. Foto: MUUD Labs

Yerba Mate rituál přivezený do Česka


Společnost MUUD Labs vznikla tak trochu náhodou. Její zakladatel Adrian Drozdek dostal první kouřové maté z Argentiny a nevěděl si s ním moc rady. Je náročné si ho správně připravit, a tak začal sám experimentovat. Až našel dodavatele, který maté suší vzduchem, vyladil také jeho přípravu. Postupně dal vzniknout třem směsím s přídavkem různých bylinek, které jsou u zákazníků velmi oblíbené.

„Třeba modrá verze Energy Leaves je s kolovými ořechy, které byly v původním, originálním složení Coca-Coly. Je to svěží sladká příchuť, která ještě prodlouží povzbuzující účinky nápoje,“ dodává Adrian Drozdek, který na svém e-shopu prodává také příslušenství ke správné přípravě maté.

Na českém trhu jsou desítky e-shopů, které přeprodávají téměř stovku různých světových značek a typů maté. Je ale těžké se v tom všem zorientovat, cílem Adriana proto bylo tento lahodný svět zjednodušit. Proto se rozhodl vytvořit vlastní značku MUUD Yerba Mate, které všem zachutná hned napoprvé.

Brněnské Yerba Mate nabízí celý čajový rituál. Foto: MUUD Labs

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z muudlabs.cz

Související články

Z domova

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Z domova

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Z domova

Nový pražský hotel získal prestižní ocenění

Inspirace

Český pár pomáhá ghanským ženám díky výrobě organické kosmetiky

Zaručeně zlepší den

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…