Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

7 důvodů, proč je ranní procházka nejlepším startem do nového dne

Ilustrační foto: Depositphotos

Zbývá vám ráno před prací či školou trochu času? Zapomeňte na odkládání budíku nebo projíždění sociálních sítí a vyrazte raději na krátkou procházku. Díky velkému množství benefitů, kterou troška ranního pohybu na čerstvém vzduchu přináší, bude váš den o mnoho krásnější.

Pokud patříte mezi ty, kterým se z vyhřátého klobouku nikdy nechce, bude pro vás těžké opustit teplo domova a jít se projít. Když se ale dokážete překonat, věřte, že vaše tělo i mysl vám poděkuje.

Taková ranní procházka, ať už jde o venčení psa nebo cestu do práce, přináší velké množství zdravotních benefitů. Od zlepšení imunity a celkového zdraví až po lepší soustředěnost a kreativitu v průběhu celého dne. Nejlepší způsob, jak si užívat skvělých benefitů ranních vycházek, je zařadit chůzi do své každodenní rutiny.

Proč tedy vyrazit každé ráno na procházku?

1. Získáte více energie

Pokud vás obvykle energie opustí ještě před tím, než dojedete do práce, řešením by mohla být svižná procházka hned po probuzení. Jak ukazují studie, ranní vycházka zvyšuje hladinu energie po celý den a pomůže vám tak v boji s únavou a vyčerpáním. Při pravidelném chození se budete cítit celkově vitálněji než dříve. Takže pokud vás šálek kávy neprobere, jak byste si přáli, možná je procházka to, co hledáte.

Ilustrační foto: Depositphotos

2. Budete veselejší

Příznivé účinky chůze na duševní pohodu jsou známé už dávno. Nikoho tak asi nepřekvapí, že ranní procházka má velký vliv na to, jak se během dne budete cítit. Vyrazíte-li po ránu na čerstvý vzduch můžete si zlepšit náladu, ulevit od stresu, úzkosti, či dokonce zvýšit sebevědomí. A jak se říká – veselá mysl, půl zdraví.

Ne nadarmo o pohybu někdy mluví jako o přirozených antidepresivech. Pro nejlepší výsledky se procházejte alespoň 20 až 30 minut pět dní v týdnu.

3. Prospějete svému tělu

Nestíháte-li se během dne věnovat sportu, ranní procházkou můžete splnit denní minimum pohybu. Zdravému dospělému člověku se doporučuje asi 150–300 minut středně intenzivní pohybové aktivity za týden. To je pět procházek po půlhodince.

Chůze vám samozřejmě také pomůže s posílením svalů na nohách, hlavně pokud si troufnete do kopce. V neposlední řadě budete moci ranní vycházce vděčit za ztrátu přebytečných kil.

4. Vyčistíte si hlavu a budete kreativnější

Podle výzkumů ranní procházka zlepšuje soustředěnost po celý den a nechává mysl krásně čistou. A nejen to. Možná vám přijde na mysl skvělý nápad, protože chůze podporuje kreativní myšlení a řešení problémů. Stranou nezůstává ani paměť.

5. Zlepšíte svůj spánek

Pohybová aktivita během dne také blahodárně působí na kvalitu spánku. Vydáte-li se ráno na procházku, je pravděpodobné, že se vám následující večer bude spát mnohem lépe než v jiných dnech.

Aktivita totiž může zvýšit efekt hormonu melatoninu, který je zodpovědný za náš spánek. Díky tomu možná usnete rychleji, propadnete se do hlubšího spánku a ráno budete mnohem odpočatější.

Ilustrační foto: Depositphotos

6. Pomůžete svému zdraví

Nižší srdeční tlak, lepší cirkulace krve nebo snížení nebezpečí srdečního onemocnění – i to jsou benefity ranních procházek. Účinně pomáhají udržovat zdravé nejen vaše srdce, ale i celé tělo. Lidé, pro které se chození stalo rutinou, se mnohem méně často potkají s infarktem či mrtvicí.

Výzkumy naznačují, že starším lidem může pravidelná chůze pomoci odolávat Alzheimerově chorobě, demenci i výpadkům paměti.

7. Dodržíte zásady zdravého životního stylu

Protože ranní vycházka vede k tomu, že budete během dne pociťovat více energie a dobré nálady, je pravděpodobnější, že u zdravých rozhodnutí setrváte i v průběhu celého dne. Nebudete muset dohánět nedostatek spánku kafem a sladkostmi. Budete produktivnější a více motivováni.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Healthline

Související články

Zaručeně zlepší den

Tvář páníčka ovlivňuje náladu psů

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…