ZOO Dvůr Králové se raduje z nového přírůstku. Narodilo se zde mládě vzácného nosorožce

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

V královédvorské zoologické zahradě mají důvod k radosti. Minulý týden se zde narodila samička nosorožce dvourohého. Kriticky ohrožený druh čítá pouhých několik set jedinců ve volné přírodě a dvorská zahrada výrazně napomáhá rozšířit populaci nosorožců. Mládě je už pětačtyřicátý nosorožec narozený právě v této zahradě.

V současnosti je místní dvacetičlenná skupina nosorožců tou největší v Evropě. „Je to pro nás skvělá zpráva. Matka samičky Etosha už přivedla v naší zahradě na svět jinou slečnu – Elišku, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. Chtěli bychom tam poslat více jedinců,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas. Matka Etosha se sama v dvorské zahradě v roce 2006 narodila. Otcem mláděte je jednadvacetiletý samec Mweru.

Královédvorská zahrada je známá mimo jiné právě pro chov nosorožců, jejich chovu se věnuje už od 70. let. Nyní v zahradě můžeme vidět právě nosorožce dvourohé, ale i nosorožce tuponosé jižní bílé. Dohromady se od roku 1976 ve dvorské zoo narodilo 57 nosorožců, z nichž 45 bylo dvourohých, pět severních bílých, jeden kříženec severního a jižního bílého a tři indičtí. Do Afriky se zatím podařilo navrátit osm jedinců, kteří našli domovy v Tanzanii a Keni.

Zdroj: ČTK

Autor článku