Zklikvidujme černé skládky! Dobrovolníci i letos uklidí Česko

16. dubna vyrazí uklízet Česko až 100 000 dobrovolníků. Zdroj: uklidmecesko.cz

V sobotu 16. dubna se v celé České republice uskuteční akce Ukliďme Česko, do které se dle očekávání organizátorů letos zapojí až 100 tisíc dobrovolníků. Cílem akce je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek a vyčistit přírodu a města od odpadků. Dobrovolníci, kteří by se rádi zapojili, se mohou stále přihlašovat na webových stránkách www.uklidmecesko.cz.

Projekt Ukliďme Česko vznikl v roce 2012, přičemž k jeho zrodu výrazně pomohla webová a mobilní aplikace ZmapujTo. Díky ní mohou občané informovat úřady o černých skládkách a dalších problémech ve svých městech a obcích. Dobrovolníci tak jednoduše poznají, kde jsou černé skládky, a mohou je tak snadno odstranit. Avšak dle organizátorů hlavním cílem kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko není uklidit všechny černé skládky, ale především motivovat dobrým duchem akce širokou veřejnost k nevytváření skládek nových.

„Jsme pouhými prostředníky. Snažíme se v lidech podpořit energii udělat něco užitečného pro zdraví svého okolí, zapojit vlastní ruce, ukázat, že to jde a nakonec se společně těšit z čistého a bezpečného prostředí. Rádi bychom, kdyby se lidé zároveň zamysleli i nad tím, zda obal sebraný teď kdesi v přírodě vůbec musel vzniknout,“ uzavřel organizátor akce Miroslav Kubásek.

Pojďme společně uklidit Česko!

 

 

Autor článku

Barbora Jahodová