Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Žito se vrací na výslunní. Vědci zjistili, jak ho pěstovat efektivněji

Ilustrační foto: Freepik

Že je žito bohaté na antioxidanty, fytonutrienty, vitamíny a minerály, víme už dlouho. Vědcům se však teprve nyní, po čtyřech letech bádání, podařilo rozluštit jeho genetickou informaci. Objev pomůže výzkumníkům i pěstitelům, kteří nyní budou moci rychleji šlechtit odrůdy žita s lepšími vlastnostmi.

Úkol, který si mezinárodní tým vědců ze třinácti zemí určil, rozhodně nebyl snadný. Dědičná informace žita se totiž skládá z osmi miliard písmen, což je téměř třikrát více než u člověka. K dosažení cílů projektu přispěli také olomoučtí výzkumníci. Podařilo se jim získat sekvence izolovaných chromozomů žita a potvrdit její úplnost nezávislým stanovením velikosti genomu sekvenované linie. 

Přečtení genomu žita umožní objasnit funkci jednotlivých částí jeho dědičné informace a jejich vliv na růst a vývoj této plodiny. Nový vědecký objev najde uplatnění i v praxi, protože umožní šlechtitelům rychleji identifikovat geny odpovídající za výnos, kvalitu zrna, odolnost vůči chorobám a škůdcům a také geny umožňující lépe překonávat období sucha. Výsledek výzkumu je přitom využitelný i pro jiné obiloviny. Důležité geny rezistence žita lze totiž přenést do pšenice, a zvýšit tak její odolnost. Získané poznatky pomohou urychlit také šlechtění člověkem vytvořené plodiny tritikále, která je křížencem pšenice a žita.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…