Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zhluboka se nadechněte. V Česku máme nejčistější vzduch za posledních pět let

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Životní prostředí a naše plíce jásají. Tento rok dýcháme výrazně čistější vzduch než obvykle. Meteorologové naměřili v prvních devíti měsících letošního roku v ovzduší v celém Česku nezvykle nízké koncentrace prachových částic a oxidu dusíku. Letošní rok má údajně nakročeno k tomu být rokem s nejnižším znečištěním za posledních pět let.

Odborníci analyzovali data z patnácti stanic z různých částí republiky i různého typu, od městských až po venkovské. Cílem bylo srovnat průměrné koncentrace za období leden až září v letošním roce s hodnotami z posledních pěti let. Ve všech stanicích letos zaznamenali meteorologové méně prachu i oxidů dusíku.

Ke snížení znečišťujících látek vedly podle expertů tři faktory. Jedním z nich je letošní vyšší množství srážek. Projevil se také nouzový stav, kdy pokles hustoty dopravy přispěl ke snížení koncentrace oxidů dusíku. Posledním faktorem je pak dlouhodobý postupný pokles emisí, daný například postupnou obměnou starých tepelných kotlů za nové nebo úpravou skladby vozového parku obyvatel Česka.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.