Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy do armády patří. Mladá studentka jako první Češka zvládla náročné zkoušky k výsadkářům

Česká studentka uspěla jako první žena u výsadkářů. Ilustrační foto: Pexels

Budoucí výsadkář musí projevit fyzickou zdatnost, odolnost i schopnost správně se rozhodovat pod tlakem. Prověrky před přijetím nového adepta jsou proto mimořádně náročné. Dveře tohoto oddílu armády přesto nemusejí být zavřené ani pro ženy. Studentka Vojenské střední školy Zuzana S. zvládla nejtěžší zkoušky jako vůbec první Češka.

Na věk ani pohlaví se při vstupních prověrkách k výsadkářům neberou ohledy. Mladá studentka proto při fyzickém přezkoušení neměla žádné úlevy. Zvládnout tak musela sérii shybů, kliky, plavání na čas i náročné psychotesty. Adepti na místo u výsadkářů musejí absolvovat také pětikilometrový běh s kládou v týmu, překážkovou dráhu nebo 35 kilometrů dlouhý pochod se zátěží. Na důkaz toho, že se i unavení umějí správně rozhodovat a myslet, je čeká závěrečné psaní eseje.

Vůbec nejnáročnější je přijímací řízení k bojové části posádky výsadkářů. A přesně to studentka Zuzana jako první žena v České republice zvládla. K jednotce nastoupí po dokončení střední školy, úspěšně složené zkoušky totiž mají dvouletou platnost. Přispěje tak k navýšení počtu žen v armádě. Těch je, jak řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková pro ČTK, nyní zhruba 13 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…