Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zeleninový restart: vypěstujte si čerstvou zeleninu z odřezků

Ilustrační foto: Depositphotos

Odřezky zeleniny, kterou použijeme při vaření, končívají v koši na odpadky, v lepším případě v bio odpadu nebo kompostu. Není to ale zbytečné? Mnoho druhů zeleniny má totiž velmi silnou regenerační schopnost, díky níž si můžeme jednoduše vypěstovat další porci vitamínů a minerálů. A to přímo na kuchyňské lince nebo okenním parapetu. Inspirovali jsme se radami na Čarujeme, Recepty nebo Prima Fresh.

Regrow, tedy znovupěstování zeleniny, představuje pěstování využívající přirozenou vlastnost regenerace rostlin. Jeho princip je u všech druhů zeleniny podobný – odříznuté konce se ponoří do vody, díky níž se v nich probudí nový život. U zeleniny typu mrkev, petržel, řepa je to horní část, naopak u pórku a římského salátu ta spodní. Pak už jen stačí pravidelně měnit vodu, aby nedocházelo k hnilobě odřezků. Vystačíte si přitom s úplně obyčejnou miskou či menší sklenicí. Stabilitu odřezků pak můžete zajistit pomocí párátek nebo špejlí, která do daného kousku zeleniny zapíchnete. Případně je možné zakoupit si speciálně tvarované regrow misky.

Co se týká kořenové zeleniny, nečekejte, že vám vyroste nový kousek. Její velkou výhodou je totiž stálý přísun natí, ať již tradiční petrželové, tak pro většinu lidí pro konzumaci netypické mrkvové a z červené řepy. Ty se ve své čerstvé podobě výborně hodí do pomazánek, polévek, salátů, pest nebo dozdobení jídel.

Do své původní podoby dorůstá jarní cibulka nebo pórek. Postačí k tomu ponechat nad kořínky přibližně čtyřcentimetrový kousek zeleniny a ten do poloviny namočit do vody.

Jarní cibulka pěstovaná ve sklenici s vodou. Foto: Depositphotos

Římský salát, řapíkatý celer, pekingské nebo čínské zelí nabídne mladé lístky. Odkrojky se doporučuje zalít do poloviny vodou tak, aby byla ponořená jen spodní část. Jakmile se objeví nové lístky, můžete (ale nemusíte) je přesadit do půdy. Jejich předností je křehkost.

Čínské zelí pěstované v misce s vodou. Foto: Depositphotos

Za vyzkoušení stojí scvrkávající se, naklíčená cibule nebo česnek. Jejich nať nabízí ještě více minerálů a vitamínů než samotný plod. Cibuli stačí umístit těsně nad hladinu za použití velmi úzkých skleniček, česnek tak, aby vyrašený klíček nebyl ponořený ve vodě.

Regrow s velkou pravděpodobností nepokryje množství zeleniny, které jsme zvyklí spotřebovat. Jedná se spíše o další zužitkování zbytků, které by se vyhodily. Můžeme s ním však vnést do našich domovů radost z pěstování, které jistě nadchne i děti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…