Zdravotnické stenty se díky vědcům z VŠCHT mohou vyrábět mnohem rychleji

Zdroj fotografie: aopa.org

Vědci z Vysolé školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) objevili způsob, jak zjednodušit a zkrátit výrobu stentů, což jsou zdravotnické prostředky sloužící ke zprůchodnování cév nebo částí trávicího traktu. Podle Pavla Nováka z Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT se jedná zčásti o náhodný objev.

Klasická výroba stentů, které mají pomoci zprůchodnit tělní trubice, je celkem náročná. V ochranné atmosféře se nejprve odlije ingot slitiny ve tvaru hranolu, z něhož se vyrobí drátek splétaný do trubice. Podle Nováka trvá výroba takového stentu přibližně deset hodin. Díky novému objevu způsobu výroby se dá doba výroby stlačit až na třetinu původního času, čímž by se daly výrazně ušetřit finance na výrobu.

Výzkum provázely i překvapivé a náhodné momenty. Při výrobě  slitiny nitinolu, tedy směsi niklu a titanu, po zahřátí sloučenina doslova explodovala a roznesla se po stěnách testovací trubice, kde rychle utuhla. „Byli jsme hodně překvapení, ale okamžitě jsme pochopili, že máme v ruce něco, co se doposud vyrábělo extrémně složitě,“ uvedl Novák. Po čase se podařilo upravit poměr prášku tak, aby výsledná slitina odpovídala představám vědců. Kromě medicíny lze materiál použít i v robotice nebo při výrobě tepelných spínačů a jističů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek