Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Každý člověk je zodpovědný za své zdraví. Může je ovlivnit dostatkem pohybu, spánku, ale i stravou. K zodpovědnosti a samostatnosti v této oblasti jsou ve Finsku vedeni odmala. Systém severské země teď převzala Masarykova základní škola v Tanvaldu. Informoval o tom server iRozhlas.

Žáci prvního stupně se v Tanvaldu učí přemýšlet o zdravé stravě a šetření potravinami. Pomáhá jim s tím nová samoobslužná jídelna, kdy si děti samy vyberou, na co mají chuť. V průběhu týdne si navíc vybarvují kolečka označující různé druhy potravin na kartě. Pomocí tohoto systému si hlídají vyváženost stravy. Nejen že se tedy děti naučí sledovat, co konzumují a v jaké míře, ale také získávají dovednost neplýtvat jídlem. Jedná se přitom o výuku hrou. „Bylo to tak běžné ve školních jídelnách: pamatujeme si časy, kdy stál učitel a vracel děti, aby dojedly všechno, se slovy, ať se neplýtvá. A tady na to děti přicházejí samy, opravdu si to sledují, kolik za ten den vrátily jídla, co by si za to mohly nakoupit, nebo kolik obědů bylo navíc,“ popsala ředitelka školy Jana Duňková.

Malé děti nemají problém se samy obsloužit, škola přitom šetří nejen na jídle, ale i personálu. „Když se podívám na klasickou jídelnu, tak na nějakých 500 až 600 jídel je osm devět lidí, z toho jsou dva na mycí lince. Při použití tohoto samoobslužného modelu nebo modelu, kde děti talíře vytřídí samy, potřebujete člověka jen jednoho. Velkou část práce udělá dítě samo,“ vysvětlil Michal Debrecéni, generální ředitel firmy Scolarest, která stravování dětí ve škole zajišťuje.

Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…