Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zápal plic rozezná za pár vteřin. Brněnští vědci naučili umělou inteligenci, jak číst z rentgenu

Ilustrační foto: Pixabay

Čeští vědci učinili další objev, který může být pro medicínu převratný. Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně naučili umělou inteligenci rozpoznávat plicní onemocnění z rentgenových snímků. Počítačový program dokáže lékařům během několika vteřin sdělit, jestli má pacient zápal plic.

Stačí vzít tento snímek, nahrát ho a dozvěděli jsme se diagnózu včetně procentuálního vyjádření, jak by mohla být diagnóza přesná,“ popsal Radiožurnálu Daniel Kvak z Masarykovy univerzity. Ten spolu s manželkou Karolínou začal umělou neuronovou síť v únoru testovat. Po dalším trénování by mohl systém rozpoznat i to, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci.

Hlavní výhodou, ke které se snažíme směřovat, je možnost nahrávání až několika set snímků najednou. Doktor pak může vzít klidně i několik stovek rentgenů od jednotlivých pacientů, nahrát je tam a v rámci pěti až deseti vteřin se dozví diagnózu pro veškeré snímky zároveň,“ přiblížil Kvak výjimečnost nové metody, o které informoval server iRozhlas. Systém by mohl pomáhat nejen na plicních odděleních, ale i v ordinacích obvodních lékařů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…