Zájemci o náhradní rodinnou péči mohou nově absolvovat přípravné kurzy online

Zdroj ilustrační fotografie: Unsplash

Prodlevám při zprostředkování náhradní rodinné péče se rozhodla zamezit organizace Dobrá rodina. Zájemci s nadšením uvítali projekt online přípravných kurzů, který organizace před měsícem pilotně zavedla v Praze a v Hradci Králové.

Kvůli koronavirovým opatřením museli lektoři pozastavit přípravné kurzy. Zájemci o adopci či osvojení by tak museli na zprostředkování čekat i několik měsíců. Ke schválení žádosti o náhradní rodinnou péči je totiž třeba získat psychologické posouzení a hodnocení z povinných přípravných kurzů.

Praha byla prvním krajem, ve kterém bylo možné v kurzech pokračovat i přes mimořádná opatření. Následně se k projektu připojil i Hradec Králové. „Nový model zatím funguje pouze pro skupinu zájemců, se kterými jsme přípravy započali už před vyhlášením nouzového stavu. Už se mezi sebou znají a reagují na sebe, což jim pomáhá zvyknout si na práci v online prostředí,“ vysvětlila koordinátorka pro metodiku a rozvoj služeb Dobré rodiny Martina Loutná.

Náplň online kurzů se od běžných příprav neliší. Témata jako komunikace s dítětem, rozvoj jeho schopností, naplnění potřeb dítěte nebo sebepoznání zájemců a jejich rodinného systému lektoři převádí do online prostředí formou prezentací a individuálních i skupinových rozhovorů. Online programy plánují zastupitelé Prahy zachovat i do budoucna. Na základě inspirace americkým systémem PRIDE připravují odborníci návrh na vyvinutí plošného modelu pro celou republiku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.