Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zájem o otcovskou dovolenou narostl o 10 procent. Co k tomu tatínky vedlo?

Ilustrační foto: Unsplash

Rozhodnutí zůstat doma s narozeným dítětem volí čím dál více otců. Za první čtyři měsíce tohoto roku se jich pro otcovskou dovolenou rozhodlo o desetinu více. S novopečenou ratolestí do konce letošního dubna zůstalo 16 200 otců, uvádí Český rozhlas.

Otcovská dovolená je v Česku poměrně novou záležitostí – možnost čerpat tuto dávku mají otcové od roku 2018. V průběhu šestinedělí mohou nastoupit na placené volno hrazené ze zdravotního pojištění. Po dobu čerpání dovolené pobírá otec 70 procent své hrubé mzdy před zdaněním. Její výše je však omezena shora, kdy maximální základ pro výpočet je tzv. denní redukovaný příjem 3 892 Kč. Podle průzkumů by dvě třetiny mužů možnost strávit čas s novopečenou ratolestí využili. Reálně však doma zůstal jen každý třetí. To se však od nového roku mění a počet tatínků na otcovské narostl.

Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka je nárůst zájmu nejspíše způsoben tím, že se doba otcovské dovolené protáhla na dva týdny. Za prodloužení otcovské dovolené už od jejího zavedení bojovala Liga otevřených mužů. „Tátové mají zájem o to být s dětmi déle. Už před tím, než byla dávka otcovské zavedena, tak naše výzkumy ukazovaly, že v těch prvních dech tátové chtějí se svými dětmi trávit čas. Bylo to kolem dvou třetin až 75 procent otců, kteří si brali třeba dovolenou, aby mohli být s dětmi,“ dodává Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů.

Jedním z prvních mužů, který využil možnost zůstat s dcerou doma déle, je Martin Vyhnal, kterého podpořil také zaměstnavatel. „Já mám to štěstí, že mám osvíceného zaměstnavatele, který mě v tom podporoval, a dokonce mi to sám nabídl. Bylo to úplně skvělé, jsem strašně rád za tu možnost,“ pochvaluje si pro Český rozhlas Plus novopečený tatínek.

Zdroje: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Český rozhlas a Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…