Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zájem o otcovskou dovolenou narostl o 10 procent. Co k tomu tatínky vedlo?

Ilustrační foto: Unsplash

Rozhodnutí zůstat doma s narozeným dítětem volí čím dál více otců. Za první čtyři měsíce tohoto roku se jich pro otcovskou dovolenou rozhodlo o desetinu více. S novopečenou ratolestí do konce letošního dubna zůstalo 16 200 otců, uvádí Český rozhlas.

Otcovská dovolená je v Česku poměrně novou záležitostí – možnost čerpat tuto dávku mají otcové od roku 2018. V průběhu šestinedělí mohou nastoupit na placené volno hrazené ze zdravotního pojištění. Po dobu čerpání dovolené pobírá otec 70 procent své hrubé mzdy před zdaněním. Její výše je však omezena shora, kdy maximální základ pro výpočet je tzv. denní redukovaný příjem 3 892 Kč. Podle průzkumů by dvě třetiny mužů možnost strávit čas s novopečenou ratolestí využili. Reálně však doma zůstal jen každý třetí. To se však od nového roku mění a počet tatínků na otcovské narostl.

Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka je nárůst zájmu nejspíše způsoben tím, že se doba otcovské dovolené protáhla na dva týdny. Za prodloužení otcovské dovolené už od jejího zavedení bojovala Liga otevřených mužů. „Tátové mají zájem o to být s dětmi déle. Už před tím, než byla dávka otcovské zavedena, tak naše výzkumy ukazovaly, že v těch prvních dech tátové chtějí se svými dětmi trávit čas. Bylo to kolem dvou třetin až 75 procent otců, kteří si brali třeba dovolenou, aby mohli být s dětmi,“ dodává Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů.

Jedním z prvních mužů, který využil možnost zůstat s dcerou doma déle, je Martin Vyhnal, kterého podpořil také zaměstnavatel. „Já mám to štěstí, že mám osvíceného zaměstnavatele, který mě v tom podporoval, a dokonce mi to sám nabídl. Bylo to úplně skvělé, jsem strašně rád za tu možnost,“ pochvaluje si pro Český rozhlas Plus novopečený tatínek.

Zdroje: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Český rozhlas a Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…