Začíná Suchej únor. Dejte na měsíc odpočinout svým játrům a zkuste abstinovat

Zdroj fotografií: Liga otevřených mužů; Bigstock

Rum, kontušovka, čert! Jeřabinka, ořechovka, višňovka a vanilková! Celé sedmero druhů lihovin dokázal za odpoledne vypít závodčí František Mrázek z románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, než se nechal Švejkem dovést z Putimi do Písku k rytmistru Königovi, který měl z opilého Mrázka určitě radost. Na podobné i jiné nadstandardní alkoholické výkony však mohou a de facto musí dobrovolní účastníci Suchýho února zapomenout. Jedním z mnoha cílů akce je vydržet celý únor bez kapky alkoholu.

Od začátku února se stovky mužů a žen v Česku účastní akce Suchej únor. Ve zkratce jde o to nenapít se za celý měsíc žádného destilátu, piva, vína, kvasu a jiných dostupných lihovin. Liga otevřených mužů společně s klinikou adiktologie a Státním zdravotním ústavem už popáté rozjíždí neotřelou kampaň bojující proti škodlivým účinkům alkoholu na lidský organismus. Podle statistik patří muži v Česku k absolutním rekordmanům v pití alkoholu, což ohrožuje jejich kvalitu života a především zdraví. Jen namátkou, v roce 2015 pilo alkohol téměř denně zhruba 19 procent mužů a šest procent žen.

Podle Martina Járy z Ligy otevřených mužů existuje Suchej únor především proto, abychom měli měsíc od alkoholu pauzu. ,,Díky tomu máme možnost poznat, jak na tom jsme. Smyslem akce je naučit se alkohol pít střídmě,” uvedl Jára. Podle pořadatelů má absence alkoholu vliv zejména na zdraví, ale pomáhá také zlepšit kvalitu spánku, sexu a člověk s čistou hlavou méně podléhá agresivitě a má více energie na práci i zájmy.

Young Woman Drinking BeerS konzumací alkoholu se bohužel pojí i mnohé smrtelné nehody, ať už na silnici, nebo při “pouhém” popíjení lihovin. Za předloňský rok zemřelo v Česku na předávkování alkoholem 342 osob, o rok dříve pak 322 lidí. I přes tyto hrozivé údaje si však podle průzkumu Eurobarometru až 87 procent lidí myslí, že pití alkoholu je přijatelné a 13 procent toleruje i pravidelné pití. Podle dalšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se ukázalo, že průměrný dospělý Čech vypije týdně asi osm půllitrových piv, u žen jsou to zhruba dvě a půl piva za týden.

Proč ale Češi tak moc pijí? Přesnou odpověď na tuto otázku asi nikdy nenajdeme, je ale možné hledat v naší společnosti různé indicie, proč by tomu tak mohlo být. ,,Pití alkoholu není jen tolerovanou neřestí. V současnosti jde spíše o společenskou normu a součást identity českého muže. Bohužel můžeme alkoholické poklesky hledat i u současné veřejné elity,” míní přednosta kliniky adiktologie Michal Miovský.

Jak vidno z citovaného románu o Švejkovi (který mimochodem nepil kořalku, jen rum), alkohol je součástí našich životů už nějakou řadu let a nevyhýbali se mu ani knězi, nadporučíci nebo obyčejní policejní zvědi stěžující si na chybějící obraz císaře pána v hostinci. I přesto ale můžeme s tímto nebezpečným fenoménem něco udělat. Proč třeba nezačít právě Suchým únorem? Naše redakce si nějakou tu sklenku na příští čtyři týdny odpustí. Přijmete výzvu a přidáte se k nám?

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek