Ke zpestření distanční výuky i zvyšování mediální gramotnosti slouží nová on-line hra Zachraňte prázdniny, kterou vytvořil spolek Fakescape. Hra je určená středoškolským studentům a reaguje na potřebu využívání digitálních nástrojů při výuce.
On-line výuka je pro žáky i učitele velkou výzvou. Udělat hodiny atraktivnější a zvýšit jejich efektivitu mohou učitelé například využitím digitálních vzdělávacích her. A právě prostřednictvím her podporuje spolek Fakescape osvojení mediální gramotnosti a schopnosti odolávat tzv. fake news. „Doba pandemie nám ukazuje, že nepravdivých informací stále přibývá a lidé už neví, čemu věřit. I přesto, že je distanční výuka náročnější, je důležité, aby učitelé se svými studenty o nástrahách dezinformací mluvili,“ uvedl politolog z Masarykovy univerzity Miloš Gregor.
Hra s názvem Zachraňte prázdniny se odehrává v roce 2028. Ze studentů se stávají novináři, kteří mají za úkol ověřit informace před prezidentskými volbami. Využívají přitom interaktivní nástroje a skupinovou spolupráci, nápomocná jsou jim i dabovaná animovaná videa. Při řešení úkolů žáci trénují pozorné čtení a kritické myšlení. Zároveň se učí aplikovat do praxe úryvky z Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod. Hra je tak vhodná jako doplněk při výuce občanské výchovy či společenských věd.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…