Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachrání deštivý podzim Česko? Zatím srážky výrazně pomáhají

2 minuty radosti
Ilistrační foto: Pexels

Tentokrát není hlavním tématem podzimu pandemie, ale inflace, energie a také sucho, které zasáhlo celou republiku v důsledku extrémně horkého léta. Letos to vypadá, že se nám rozhodl na pomoc vyrazit déšť, díky čemuž suchých oblastí v Česku v říjnu ubylo, uvedl server iRozhlas a portál InterSucho.

Podle dat projektu InterSucho je sucho v půdním profilu do metru hloubky na jednom procentu území. A třeba vody v podzemí je letos na podzim víc než v předchozích letech. Ani tak ale ještě není vyhráno. Na některých místech jí je stále méně, než by mělo být. Obecně je však podzemní vody více, než bývalo v předchozích šesti letech. A ve většině Česka je na normálním stavu.

Projekt InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Na webu iniciativy je několik map, pomocí nichž lze zjistit, jak na tom Česká republika ve vybraném týdnu je se zásobami vody. Portál má momentálně optimistický výhled, podle kterého se úroveň sucha výrazně měnit nebude, navzdory tomu, že bude pršet méně.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z InterSucho a iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…