Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachránci nábytku otevírají veřejnou dílnu pro každého

Zdroj fotografií: Z pokoje do pokoje

V centru Prahy vzniklo originální místo – sdílená nábytková dílna s prodejnou. Kdokoliv, kdo má doma starší nebo poničený nábytek, ho sem namísto vyhození může zanést a vlastnoručně opravit.

Autorem projektu je iniciativa Z pokoje do pokoje, která má jasný cíl – nenechat nábytek, který je pro jednoho nepotřebný, ale jinému se může ještě hodit, skončit ve sběrném dvoře. Tato základní myšlenka propojuje všechny aktivity skupiny nadšenců. Každý měsíc například organizují pravidelné svozy nábytku. Ochotně zbaví majitele už nechtěného nábytku, postarají se, aby ještě našel nové využití, a vrátí mu jeho zašlou slávu.

10„Nejde nám o retro ve smyslu momentální módní vlny, oceňujeme kvalitu, nešizenost, technickou i estetickou nadčasovost starého nábytku. Takové kousky v dnešní době spíše prohrávají souboj s těmi sériově vyráběnými, a tak mizí jedinečnost a originalita osobního prostoru,“ říká jedna z organizátorek Bára Kocandová.

V současnosti je středobodem iniciativy veřejná dílna na pražské Florenci. Ta umožní opravu nábytku každému zájemci. Díky pražskému magistrátu získali iniciátoři pronájem pavlačového domu, k potřebným financím jim zase pomohla crowdfundignová kampaň. Peníze poslouží především pro vybavení dílny.

Prostor bude zároveň sloužit jako ideální místo pro lov neotřelého vybavení. Lidé tu najdou originální kusy nábytku, které by jinde nepochybně nesehnali. Na své si přijdou i ti, kteří by rádi něco opravili, ale nevědí jak na to. Pro ty se chystají workshopy s odborníky, kteří amatérům s různými zapeklitostmi oprav poradí.

2Organizátoři už si provoz podobného zařízení dočasně vyzkoušeli v jiných pražských prostorách. I díky úspěchu a pozitivním ohlasům se rozhodli zřídit sdílenou dílnu natrvalo. Otevřena pro veřejnost je od 25. září, prozatím ale není kompletní, a tak jsou sem lidé zváni hlavně na obhlídku vznikající dílny či nábytku určeného na prodej.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…