Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachránci nábytku otevírají veřejnou dílnu pro každého

Zdroj fotografií: Z pokoje do pokoje

V centru Prahy vzniklo originální místo – sdílená nábytková dílna s prodejnou. Kdokoliv, kdo má doma starší nebo poničený nábytek, ho sem namísto vyhození může zanést a vlastnoručně opravit.

Autorem projektu je iniciativa Z pokoje do pokoje, která má jasný cíl – nenechat nábytek, který je pro jednoho nepotřebný, ale jinému se může ještě hodit, skončit ve sběrném dvoře. Tato základní myšlenka propojuje všechny aktivity skupiny nadšenců. Každý měsíc například organizují pravidelné svozy nábytku. Ochotně zbaví majitele už nechtěného nábytku, postarají se, aby ještě našel nové využití, a vrátí mu jeho zašlou slávu.

10„Nejde nám o retro ve smyslu momentální módní vlny, oceňujeme kvalitu, nešizenost, technickou i estetickou nadčasovost starého nábytku. Takové kousky v dnešní době spíše prohrávají souboj s těmi sériově vyráběnými, a tak mizí jedinečnost a originalita osobního prostoru,“ říká jedna z organizátorek Bára Kocandová.

V současnosti je středobodem iniciativy veřejná dílna na pražské Florenci. Ta umožní opravu nábytku každému zájemci. Díky pražskému magistrátu získali iniciátoři pronájem pavlačového domu, k potřebným financím jim zase pomohla crowdfundignová kampaň. Peníze poslouží především pro vybavení dílny.

Prostor bude zároveň sloužit jako ideální místo pro lov neotřelého vybavení. Lidé tu najdou originální kusy nábytku, které by jinde nepochybně nesehnali. Na své si přijdou i ti, kteří by rádi něco opravili, ale nevědí jak na to. Pro ty se chystají workshopy s odborníky, kteří amatérům s různými zapeklitostmi oprav poradí.

2Organizátoři už si provoz podobného zařízení dočasně vyzkoušeli v jiných pražských prostorách. I díky úspěchu a pozitivním ohlasům se rozhodli zřídit sdílenou dílnu natrvalo. Otevřena pro veřejnost je od 25. září, prozatím ale není kompletní, a tak jsou sem lidé zváni hlavně na obhlídku vznikající dílny či nábytku určeného na prodej.

Související články

Z domova

Návštěvníci náchodského zámku se mohou těšit na nově zrekonstruovanou věž

Z domova

Hrad a zámek Libá se mění z ruiny na perlu mezi památkami

Komunitní web sdružující opraváře otevřel v Praze i kamenné pobočky

Projekt Super Soused nově míří i do Brna

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.