Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachránci nábytku otevírají veřejnou dílnu pro každého

Zdroj fotografií: Z pokoje do pokoje

V centru Prahy vzniklo originální místo – sdílená nábytková dílna s prodejnou. Kdokoliv, kdo má doma starší nebo poničený nábytek, ho sem namísto vyhození může zanést a vlastnoručně opravit.

Autorem projektu je iniciativa Z pokoje do pokoje, která má jasný cíl – nenechat nábytek, který je pro jednoho nepotřebný, ale jinému se může ještě hodit, skončit ve sběrném dvoře. Tato základní myšlenka propojuje všechny aktivity skupiny nadšenců. Každý měsíc například organizují pravidelné svozy nábytku. Ochotně zbaví majitele už nechtěného nábytku, postarají se, aby ještě našel nové využití, a vrátí mu jeho zašlou slávu.

10„Nejde nám o retro ve smyslu momentální módní vlny, oceňujeme kvalitu, nešizenost, technickou i estetickou nadčasovost starého nábytku. Takové kousky v dnešní době spíše prohrávají souboj s těmi sériově vyráběnými, a tak mizí jedinečnost a originalita osobního prostoru,“ říká jedna z organizátorek Bára Kocandová.

V současnosti je středobodem iniciativy veřejná dílna na pražské Florenci. Ta umožní opravu nábytku každému zájemci. Díky pražskému magistrátu získali iniciátoři pronájem pavlačového domu, k potřebným financím jim zase pomohla crowdfundignová kampaň. Peníze poslouží především pro vybavení dílny.

Prostor bude zároveň sloužit jako ideální místo pro lov neotřelého vybavení. Lidé tu najdou originální kusy nábytku, které by jinde nepochybně nesehnali. Na své si přijdou i ti, kteří by rádi něco opravili, ale nevědí jak na to. Pro ty se chystají workshopy s odborníky, kteří amatérům s různými zapeklitostmi oprav poradí.

2Organizátoři už si provoz podobného zařízení dočasně vyzkoušeli v jiných pražských prostorách. I díky úspěchu a pozitivním ohlasům se rozhodli zřídit sdílenou dílnu natrvalo. Otevřena pro veřejnost je od 25. září, prozatím ale není kompletní, a tak jsou sem lidé zváni hlavně na obhlídku vznikající dílny či nábytku určeného na prodej.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Vědci objevili novou část lidského těla skrytou v čelisti

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…