Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchrana nosorožců je na dohled. Vědci vytvořili již 12 embryí odebraných samicím v Keni

Ilustrační foto: Pexels

Populace nosorožců na planetě stále narůstá. Záchrana ohroženého druhu se daří díky tvrdým opatřením proti pytláctví i inovativním metodám asistované reprodukce. Opatření pomáhají úspěšně navýšit také populace dalších vymírajících druhů.

Nepálu se od roku 2010 podařilo tygří populaci zdvojnásobit

Tvrdý zákaz pytláctví, oplocení národních parků, kompenzace farmářům za zabitá hospodářská zvířata, zákaz vytěžování lesů z národních parků a rozvoj turismu za tygry ve volné přírodě. To vše jsou opatření, díky kterým se v Nepálu podařilo od roku 2010 zdvojnásobit populaci tygrů bengálských na 240 jedinců. Nepál tohoto úspěchu dosáhnul jako jediná ze třinácti zemí, které se zavázaly do roku 2022 zdvojnásobit počet tygrů na svém území. Díky opatřením se navíc daří zvyšovat také populace dalších ohrožených druhů, jako jsou nosorožci nebo sloni.

Ilustrační foto: Pexels

Vědci vytvořili další tři embrya nosorožců, celkem jich mají 12

Mezinárodní tým expertů BioRescue se zabývá záchranou nosorožce bílého severního. Jedním z koordinátorů projektu je také Safari Park Dvůr Králové, jediná zoologická zahrada mimo Afriku, kde se podařilo nosorožce bílé rozmnožit. Po posledním odběru vajíček v Keňské přírodní rezervaci se podařilo vědcům vytvořit tři životaschopná embrya, která v následujících měsících zkusí vložit do dělohy nosorožcích samic. Od roku 2019 se zatím podařilo odebrat na 80 vajíček a 12 embryí.

Odběr vajíček v Keni. Foto: Safari Park Dvůr Králové

Počty nosorožců indických jsou vyšší než před 100 lety

Nosorožci indičtí jsou jedním z nejohroženějších druhů na planetě. Zatímco před sto lety v Indii a Nepálu žilo pouhých 100 jedinců, dnes populace čítá na 3 700 nosorožců. Celkem na planetě žije 27 tisíc zástupců všech druhů nosorožců, kteří jsou stále ohroženi pytláctvím. Jednotlivé státy však postupně přijímají tvrdá opatření na potlačení pytláctví a umožňují tak tomuto majestátnímu druhu znovu si vydobýt své místo v divočině.

Zdroj: MONGABAY, Warp News, Safari Park Dvůr Králové

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…