Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za zimou i za teplem. Přibylo 11 destinací, kam si můžete zaletět přímo z podzimní Prahy

Gaudího park Güell v Barceloně. Ilustrační foto: Unsplash

Společnost Eurowings otevřela bázi v Praze, což přináší nové možnosti letů bez přestupu. V nabídce jsou Atény, Birmingham, Bristol, Kodaň, Milán, Tel Aviv, Záhřeb a hned čtyři španělské destinace, kam můžete vyrazit za nízkonákladové ceny.

Španělsko, zelená oáza v covidové Evropě

Pro únik z prohlubující se koronavirové krize se jeví jako nejvhodnější destinace Španělsko. Země je stále v zelené kategorii, což znamená, že pro návrat z dovolené není třeba podstoupit test. Ti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali covid-19 v posledních šesti měsících, se mohou nechat otestovat až v Česku do pěti dní po příletu. Pro cestu na dovolenou je třeba si stáhnout a vyplnit aplikaci španělského ministerstva zdravotnictví, které v současné době vyžaduje od Čechů certifikát o vakcinaci, test nebo doklad o prodělání nemoci. Díky vygenerovanému QR kódu pak budou turisté vpuštěni do země.

Rovnou čtyřikrát týdně nabízí Eurowings lety do Barcelony, výkladní skříně architekta Gaudího a základny fenomenálního fotbalového týmu, pro jehož současné výkony je vhodnější zvolit výlet na pláž. Krom monumentální katedrály Sagrada Família od Antoni Gaudího zaujme také jeho rohová vilka Casa Vicens. V itineráři by neměl chybět ani areál bývalé nemocnice Sant Pau, gotická čtvrť nebo loděnice. Mezi největší taháky patří park Güell na svahu hory Turó Carmel. Promenády, sloupořadí i domky s typickými Gaudího mozaikami z glazovaných keramických střepů potěší nejen milovníky stavebnictví 20. století. Na své si v něm přijdou také ti, co rádi posedí ve stínu stromů či se chtějí cítit jako v pohádce.

Chrám Sagrada Família ohromí svou masou a detaily. Ilustrační foto: Unsplash

Další destinací v pevninském Španělsku, je Málaga, kde je stále příjemných 20 stupňů a Eurowings tam létají třikrát týdně. Komu už se nebude chtít do moře, může se schovat do zdejších muzeí. V rodném domě Pabla Picassa je vystaveno více než dvě stě jeho děl, Centro de Arte Contemporáneo nabízí vše, co bylo nakresleno od 50. let do současnosti, Carmen Thyssen pak představí výhradně španělské mistry a muzeum aut uspokojí milovníky motorismu. Ti, kteří se raději toulají městem, si v Málaze přijdou na své. Býčí aréna La Malagueta, romantické uličky, zákoutí, katedrály a náměstí s typickou andaluskou architekturou vyloženě vybízí k návštěvě některého z obchůdků či vinárny v přízemí.

Málaga nabízí kombinaci historické a moderní architektury v blízkosti moře. Ilustrační foto: Pixabay

Každou neděli se nabízí možnost uniknout na Kanárské ostrovy. Letadla přistávají na Fuerteventuře i na Tenerife, což v zimním období ocení především nadšenci pěší turistiky, vodních sportů a mimosezónních výletů. Fuerteventura připomíná na mnoha místech Saharu. Při své délce přes 80 kilometrů nabízí zajímavé několikadenní treky středním hřebenem Gran Valle nebo cyklistické výlety okolo písečného pobřeží. Tenerife se přezdívá ostrov věčného jara. Zimní teploty se zde pohybují okolo 20 stupňů, ale nejvyšší vrchol Pico de Teide v těchto měsících nezřídka pokrývá i sníh. Krom výstupu na 3 718 metrů vysokou dřímající sopku láká k výšlapům také zelené pohoří Anaga s malebnou vesničkou Masca.

Sněhu v zimě neuniknete ani v národním parku Pico de Teide. Ilustrační foto: Pexels

Předvánoční Kodaň i na otočku

Do severské metropole létají Eurowings z Prahy čtyřikrát týdně. Dánské ministerstvo zahraničí nevyžaduje po očkovaných lidech testy ani izolaci. Pro neočkované platí, že se musí otestovat antigenním nebo PCR testem před odletem nebo nejpozději do 24 hodin po přistání. Výhodou je, že jsou testy zdarma. Tato informace se bude hodit všem při návratu. Jelikož Dánsko patří do seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy, je třeba nechat se otestovat před příletem zpět do ČR. Po příjezdu domů platí pro neočkované Čechy povinnost se nechat do 7 dní otestovat PCR metodou a nosit respirátor.

Před Vánoci se budete v Kodani cítit jako v pohádce z dětství. Stromečky a výzdoba jsou doslova na každém kroku a trhy mají příjemnou atmosféru, kterou okoření šálek teplého gløggu, což je svařené víno s rozinkami a mandlemi. Atmosféru lze nasávat okolo kanálu Nyhavn, v zahradách Tivoli nebo na trzích na náměstích Kongens Nytorv či Højbro Plads. V metropoli se nachází několik veřejných kluzišť, kde si můžete za hodinový poplatek půjčit brusle a zbavit se alkoholového opojení pohybovou aktivitou. Příznivci zimních sportů i designu by měli navštívit Copenhill –⁠ budovu třídírny a spalovny odpadů, která se pyšní také umělou sjezdovkou a 85 metrů vysokou lezeckou stěnou. Po chladném dni plném objevování ocení každý turista saunu.

Vánoční atmosféra kodaňského Nyhavnu vás zcela pohltí. Ilustrační foto: Unsplash

Zdroje: zaletsi.cz, ministerstva zdravotnictví Španělska a Dánska, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…