Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za obranu pravdy a spravedlnosti. Přečtěte si příběhy oceněných hrdinek ze Slovenska

Vítězky ocenění Biela Vrana 2021. Foto: Biela Vrana

Za společensky přínosné a odvážné činy získaly ocenění Biela vrana 2021 celkem tři slovenské ženy. Přinášíme vám jejich příběhy boje za pravdu a spravedlnost, jejichž obhájení je ve společnosti často nadlidským úkolem.

Ocenění uděluje od roku 2019 občanské sdružení Bystriny. „Je pro nás velmi důležité, aby vzácní lidé v naší společnosti, kteří brání pravdu, spravedlnost a veřejný zájem, zažili poděkování a podporu,“ uvádí sdružení na stránkách ocenění Biela Vrana.

Lenka Ticháková

Varín je obec na Slovensku, která se vyznačuje evropskou anomálií. Jedna z místních ulic je totiž pojmenována po válečném zločinci Jozefu Tisovi. Tuto skutečnost se snaží změnit nezávislá poslankyně Lenka Ticháková, která kvůli svému boji za spravedlnost čelí v obci urážkám a nepochopení. Navzdory ostrým slovům a neochotě místního zastupitelstva se však nevzdává a i nadále stojí za hodnotami humanismu a demokracie.

Zuzana Baťová

Zuzana Baťová je ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv na Slovensku. Během pandemie covidu-19 její úřad vypracoval nezávislé hodnocení sporné vakcíny Sputnik, za které Baťová čelila obrovskému mediálnímu a politickému tlaku, posměchu a výhružkám. Této Bílé vráně se však díky její odvaze a neústupnosti podařilo integritu veřejné služby obhájit.

Soňa Holúbková

Psycholožka Soňa Holúbková se již 30 let věnuje lidem s postižením. Snaží se naučit společnost, jak přijímat a oceňovat jinakost, a usiluje o začlenění lidí s postižením do společnosti. Její komunitou již za dobu fungování prošlo na 10 tisíc dobrovolníků. Již 25 let také organizuje festival Jašidelňa, který ukazuje výjimečnost a talent lidí s postižením.

Zdroj: Biela vrana

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…