Webový portál nabízí sdílená data o Brně

Zdroj fotografie: data.brno.cz

Brňané nově najdou všechna data o městě na jediném portálu. Návštěvníci stránek mají k dispozici kromě dat také užitečné aplikace a články. Webový portál o sdílených datech se snaží uživatele nalákat na unikátní mapu pohybu obyvatel po městě. Užitečná může být také interaktivní  mapa dopravních komplikací ve městě.

Podle náměstka primátora pro oblast Smart city Jaroslava Kacera by mohla mít služba velký potenciál. „Data jsou naším novým bohatstvím, které se nyní snažíme naplno využít,“ uvedl Kacer. Tvůrci portálu si kladou za cíl sdílet informace o městě Brně. Sloužit by měl především široké veřejnosti, ale i různým odborníkům, novinářům nebo vývojářům. Díky zpětné vazbě mohou návštěvníci pomoci portál aktualizovat, což by měl být neustálý a nekončící proces.

Lákadlem pro uživatele portálu je interaktivní mapa dopravních nehod. Hlavní atrakcí by ale měla být aplikace sledující pohyb a počet obyvatel na základě sdílených dat od mobilních operátorů. „Děláme kroky k digitalizaci, byť neustále narážíme na mnoho různých omezení ze strany státu nebo Evropské unie. I tak jsme ale dokázali rozjet jako první krajské město elektronický účet Brno iD, kde se dá objednat šalinkarta nebo hlasovat o participativním rozpočtu,“ dodal Kacer.

Autor článku

Profilový obrázek