Vznikající česká aplikace po načtení kódu prozradí škodlivé látky v kosmetice

Zdroj fotografie: Facebook GreenScan

Zatočit s kosmetikou, která je plná škodlivé chemie pro lidský organismus, se rozhodli autoři nové české aplikace. Novinka s názvem GreenScan má po načtení kódu ukázat, jaké škodlivé látky daná kosmetika obsahuje a s nimi spojené hrozby.

Uživatel si může výběr i úžeji specifikovat, preferuje-li například kosmetiku netestovanou na zvířatech, nebo je na některé konkrétní látky alergický. V případě odhalení nevhodných látek má pak aplikace nabídnout přípravek jiný i umožnit jeho nákup.

Jednotlivé složky v drogistických výrobcích tým autorů posuzuje na základě dostupných analýz a výzkumů i celosvětových databází mezinárodních chemických institucí. Spolupracují ale také s odborníky v oboru. V budoucnu by podle plánů autorky Žanety Havírové a jejího týmu mohla kromě kosmetiky vyhodnocovat i například složení oděvů či potravin.

Aplikace je v současné době ve fázi vzniku, její spuštění je plánované do konce roku. Na crowdfundingovém serveru HitHit její vznik podpořilo více než 420 lidí celkovou částkou 280 tisíc korun.

Autor článku