Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výstava písku i opravený dům. Toto jsou nejlepší počiny českých muzeí loňského roku

Ilustrační foto: Pixabay

Ačkoli byla možnost navštívit kulturní instituce v loňském roce kvůli pandemii omezena, i přesto si česká muzea pro zájemce připravila řadu zajímavých výstav a projektů. Ty nejlepší ocenila porota v již devatenáctém ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Klání, ve kterém se oceňují počiny ve třech hlavních kategoriích, se letos zúčastnilo celkem 56 muzeí a galerií s 98 projekty. Cenu Muzejní výstava roku si odneslo Muzeum města Ústí nad Labem za výstavu za výstavu Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku. „Výstava hravou formou představila na první pohled obyčejný materiál. Přes tři tisíce vzorků písku z celého světa daly nahlédnout na jeho pestrost i strukturu,“ uvedli porotci k výstavě.

Ve druhé kategorii, Muzejní publikace roku, zvítězilo se svou knihou „Umění v nouzi!?“ Regionální muzeum v Teplicích. Tým autorů pod vedením Bohuslavy Chlebodárové představuje Teplice jako jedno z důležitých uměleckých center meziválečného období.

Za nejlepší Muzejní počin roku pak porota složená z nezávislých odborníků zvolila projekt „Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru“ Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Díky iniciativě pracovníků muzea se zde podařilo zrekonstruovat první realizovanou stavbu architekta Dušana Jurkoviče, kterou zničil v roce 2014 požár. Stavba, která nese název Libušín, tak znovu stojí na svém místě, kde stála od svého vzniku v roce 1925.

Gloria musealis, v překladu Sláva muzejní, je soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM. Jejím cílem je upozornit na kvalitní práci pracovníků českých muzeí při tvorbě výstav a expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů a lokalit kulturního a přírodního dědictví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…