Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výsledky ankety Evropský strom roku: Který strom okouzlil hlasující?

Foto: Evropský strom roku

Stromy jsou nedílnou součástí našich životů. Jsou všude okolo nás a zajišťují nám příznivé životní podmínky. Neodmyslitelně se pojí s lidskými komunitami a vážou se k nim nejrůznější příběhy. A právě strom s nejsilnějším příběhem hledala mezinárodní anketa Evropský strom roku.

Každoroční oslava výjimečných evropských stromů odstartovala v roce 2011 a navázala tak na proslulou anketu Strom roku. Nejprve probíhají národní kola v jednotlivých zemích Evropy. Stromy, které vyhrají národní anketu, postupují do celoevropského kola.

Nejde přitom o nejkrásnější nebo nejmajestátnější strom, důležitý je především příběh daného stromu. V této anketě je rozhodující, jak je život stromu spjatý s životem člověka. „Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej,” popisují pořadatelé ankety.

Anketu pořádá uskupení šesti nadací z Bulharska, Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska s názvem Environmental Partnership Association. Cílem organizace je podpora projektů na ochranu životního prostředí. Za dobu svého fungování přidělila více než 10 milionů eur nadačních příspěvků.

Zpívající lípa, vítěz národní ankety Strom roku. Foto: Evropský strom roku

Vítěz české národní ankety

V národní anketě Strom roku zvítězila lípa, které se říká Zpívající či Lukasova. Vzácný strom se nachází v obci Telecí v Pardubickém kraji. K této výjimečné lípě se váže pověst o místním hospodáři, který se ukryl v její dutině, kde přepisoval zakázané knihy a písně. Z kmene se ozýval zpěv, protože si hospodář ke své práci prozpěvoval.

Před tímto mohutným stromem sedávali spisovatelé Alois Jirásek nebo Tereza Nováková. Lípa okouzlila nejen je, ale i hlasující, kteří lípu poslali do evropského klání. Zpívající lípa je stará 700 let a s obvodem 1 200 cm patří mezi nejmohutnější stromy v Česku.

Evropský strom roku 2022

V roce 2019 si čestný titul Evropského stromu roku poprvé odnesla Česká republika. Celkem 47 226 hlasů získala Chudobínská borovice, které se tyčí na břehu Vírské přehrady.

Který strom zvítězil v tomto roce? Evropským stromem roku se stal polský Dub Dunin. Ke stromu se po staletí váže zvláštní úcta a na okraji Bělověžeského pralesa ho obdivují místní i turisté. Tento 400 let starý dub se stal také inspirací pro mnoho umělců.

Na druhém místě skončil Dub z Bosque del Banquete de Conxoz tyčící se v Španělsku. Třetí místo pak obsadil další z nominovaných dubů, tentokrát Velký korkový dub z Portugalska.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z treeoftheyear.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…