Vynález malé ledničky může zachránit spoustu životů

Zdroj fotografie: jamesdysonaward.org

Mladý britský student William Broadway sestrojil přenosnou mini chladničku, která může zachránit miliony lidských životů. Možná si říkáte, čím může malá lednička ušetřit životy, ale například v méně rozvinutých zemích se díky ní dají uchovávat a transportovat vakcíny.

William by rád učinil svět snesitelnějším místem a právě díky jeho vynálezu malé přenosné chladničky se mu tento sen může podařit. Isobar, jak miniaturnímu chladicímu boxu říká, nemusí nutně sloužit pouze k uchování vakcín, dá se použít i k přepravě krve nebo orgánů k transplantaci. Mladý vynálezce si však nenárokuje žádné zásluhy a dokonce jej nechce nechat ani patentovat. Dostatečnou odměnou je mu vědomí pomoci tisícům lidí, kterým může lednička zachránit život.

Přístroj udržuje stálou teplotu až po dobu jednoho měsíce a funguje na bázi vypařování čpavku a vody za vzniku amoniakových par. Nadějný mladý vynálezce je absolventem průmyslového designu a technologií na Loughborough University. Za sebou už má několik dalších úspěchů a je držitelem studentské ceny Jamese Dysona právě za přenosnou ledničku. Podle jeho odhadů by Isobar mohl pomoci až dvěma milionům lidí ročně.

Zdroj: startitup.cz

Autor článku

Profilový obrázek