Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyhlašovalo se ocenění Stavba roku. Jaké české architektonické skvosty si jej odnesly?

Titul Stavba roku získala i Wellnerova vila v Olomouci. Foto: Stavba roku

Ocenění od Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství si odneslo pět pražských budov, dalších pět putovalo do různých krajů České republiky. Mezi nimi je i visutý most v Dolní Moravě nebo Kunsthalle Praha, jak informuje server CzechCrunch.

Z celkem 79 přihlášených staveb bylo nominováno 31. Vítězů je pak z celé České republiky 10. Jedním z nich je nejdelší visutá lávka světa v pohoří Králický Sněžník, o které jste už u nás určitě četli. Porota ocenila její ojedinělé řešení, které chválí a opěvuje celý svět.

Další titul putoval galerii Kunsthalle Praha za rekonstrukci a dostavbu původního domu Elektrických podniků královského hlavního města Prahy. Ten dlouho chátral, než našel nový kulturní účel.

I další ocenění putovala letos do Prahy – rekonstrukce Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí, zrekonstruované Armádní muzeum na pražském Žižkově a novostavby Stages Hotel Prague nebo Bořislavka Centrum, které se potýkalo s netradičním tvarem pozemku. Nakonec tak vznikla ikonická stavba na rušné Evropské ulici.

Další čtyři ceny patří rekonstrukci a nástavbě Wellnerovy vily v Olomouci, lávce přes Labe v Nymburce, úpravě plavební komory Hořín na kanále Vraňany – Mělník, kde se propojila stará kamenná konstrukce s novou ocelovou, a areál pro společnost Nevoga Znojmo, který byl označen za výstavbu inteligentního domu.

Zdroj: CzechCrunch, Stavba roku

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…