Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vstup zdarma pro uprchlíky. Tipy pro Ukrajince, kam vyrazit

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Současná situace je pro lidi z Ukrajiny bezpochyby velmi náročná. Češi se jim proto snaží zpříjemnit a usnadnit život, jak to jen jde. V tomto článku přinášíme přehled aktivit, kam se uprchlíci před válkou dostanou zdarma nebo za symbolickou jednu korunu.

Zoologické zahrady

Většina zoologických zahrad nabízí Ukrajincům vstup za symbolickou jednu korunu. Je tak možné navštívit například brněnskou, pražskou, ostravskou nebo plzeňskou zoo. Zapojilo se jich však mnohem více napříč republikou. Podmínky vstupu najdete na webových stránkách jednotlivých zoo. Pražská zoologická zahrada má v nabídce pro ukrajinské rodiny, které by chtěly navštívit zoo, dokonce speciální tlumočené programy.

Městská hromadná doprava

Plzeň se rozhodla Ukrajince nechat využívat tamní městskou veřejnou dopravu nechat zdarma. Prokazovat se musí jen platným dokladem. Cílem je maximálně usnadnit těžkou situaci válečným uprchlíkům.„Zavádíme toto opatření tak, aby s ním nebyla spojena žádná administrativa, proto bude stačit jen doklad totožnosti. Jízda zdarma pro válečné uprchlíky bude možná od středy 2. března 2022, a to ve všech vozech plzeňské městské hromadné dopravy. Platit bude do odvolání,“ uvedl Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí. Stejné opatření platí i v jiných městech, třeba Praze.

Matějská pouť

Na pražském Výstavišti v Holešovicích je oblíbená Matějská pouť v plném proudu. Kolotoče, cukrová vata a jiné atrakce pobaví a rozptýlí veřejnost. Pouť potrvá do 18. dubna. Po celou dobu je vstup pro uprchlíky z Ukrajiny zdarma. Bude jim stačit předložit ukrajinský pas. Organizátoři se rovněž spojili s nadací Šťastná hvězda, jejíž číslo učtu je na všech pokladnách. Lidé tak mohou na pouti přispět na pomoc Ukrajině.

Parkování

S parkováním je to ve větších městech plných zón, kde je nezbytné platit, občas tvrdý oříšek. Lidé prchající z Ukrajiny před válkou, kteří přijedou do Prahy svým automobilem, je budou moci zdarma zaparkovat na záchytném parkovišti P+R na Černém Mostě a následně využít městskou hromadnou dopravu. „Parkoviště bylo vyčleněno pouze pro parkování automobilů, které budou mít ukrajinskou poznávací značku. Tím chceme pomoci, kdykoliv potřebuje někdo z uprchlíků odstavit auto, tak bude mít tu možnost,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr.

P+R Černý Most II v Chlumecké ulici v Praze 14 má kapacitu asi 130 míst. Na místě je přítomna obsluha, která se o řidiče stará a ukazuje jim cestu na metro. 

Bankovní účet

Na uprchlíky myslí i vybrané banky. Třeba ČSOB nabízí ukrajinským občanům otevření běžného účtu včetně finanční pomoci ve výši dva a půl tisíce korun. Zájemci k založení bankovního účtu potřebují platný cestovní pas. Mohou se těšit, že k účtu dostanou do tří dnů platební kartu zdarma, mohou si zřídit jeden devizový účet v eurech nebo dolarech bez měsíčního paušálního poplatku a vkládat na něj hotovost zdarma. Zároveň banka zrušila poplatek za využití svých bankomatů při výběrech ukrajinskými platebními kartami.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Konec globálnímu oteplování je možná blízko

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě už mohou využívat i Češi

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…