Vlci se vrátili do středních Čech. Trvalo jim to dvě stě let

Ilustrační fotografie. Zdroj: Bigstock

Před dvěma stoletími kompletně vymizeli vlci z celé České republiky. Dnes máme ale důkazy o tom, že se znovu vyskytují na území Středočeského kraje.

Vlci se nyní usadili na severu Kokořínska, v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala. Zde jejich pohyb zaznamenává důmyslně rozmístěný systém fotopastí. V dubnu jeden ze čtyř přítomných vlků chyběl, mohl ovšem pouze někde odpočívat a vyhnout se tak záběrům skrytých kamer.

Přítomnost vlků ve středočeském kraji byla poprvé zaznamenána v roce 2013, což je pro lesníky, zemědělce i ochránce přírody skvělá zpráva. Z důvodu vysokého počtu zde přítomných daňků, muflonů a divokých prasat zažívají místní pole a lesy nepřiměřené škody. Také díky nadměrné pastvě zabere více času obnova listnatých lesů. Zoolog Luboš Beran z CHKO Kokořínsko věří, že by vlci mohli v tomto směru výrazně pomoci s potřebnou regulací.

Vlk je jedním z několika zvířat, která patří do skupiny zvláště chráněných živočichů. Pokud by se tedy naplnily obavy myslivců a vlk ublížil nějakému zvířeti, uhradí náklady na škodu za něj stát. Těchto šelem se ale nemusíte bát, dle slov libereckého náměstka pro životní prostředí a zemědělství Josefa Jadrného jsou vlci plaší a lidí se bojí.

Nyní se chystá masová informační kampaň, která má za cíl seznámit středočeské obyvatele i návštěvníky s tím, jak se zachovat, pokud na vlka narazí. To by mohla být informace nadmíru praktická, neboť místní hejtmanství očekává, že vlci budou expandovat dále do středních Čech.

Možná si vlci zvolí opačný směr a rozhodnou se zamířit třeba do Německa nebo Polska. Ať tak či onak, jediné, co vlci k životu potřebují, je zhruba sto metrů čtverečních, klid a samozřejmě dostatek potravy. Pokud se jim toto v Česku splní, můžeme se těšit, že brzy uvidíme smečku až deseti vlků.

Autor článku