Vláda zrychlí vyplácení rodičovské. Měsíčně půjde získat až 33 tisíc korun

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Novopečení rodičové by měli mít nově možnost vyčerpat příspěvek 220 tisíc korun na mateřskou dovolenou rychleji. Stát se tak snaží je motivovat k rychlému návratu do práce. Předloha mimo jiné obsahuje i zrušení omezení pro přijímání batolat do školek. Pokud návrh projde parlamentem, změny začnou platit od začátku příštího roku.

Zásadní změna je ve výši měsíčního příspěvku, který je nyní maximálně 11 a půl tisíce korun. Po úpravě zákona by měl být strop nastaven na 33 096 korunách, jenž by se týkal rodičů se společným příjmem nad 81 tisíc korun a do práce by se vrátili kolem jednoho roku dítěte. Cílem vyšší částky je podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové motivovat mladé otce, aby trávili více času na rodičovské dovolené.

Návrh kromě zvýšení příspěvku na rodičovskou dovolenou počítá i se zrušením omezení pro chození batolat do školek. Nyní rodičové přijdou o příspěvek, pokud bude jejich dítě ve školce déle než 46 hodin měsíčně. „Je to velké omezení pro rodiče, kteří si nemohou dovolit chůvu,“ vysvětlila Marksová. Očekává se, že nový návrh by měl sněmovnou bez problému projít.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek