Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vítejte na světě, drobečci! Podívejte se, jaké přírůstky přivítaly naše zoologické zahrady

3 minuty radosti
Foto: Safari Park Dvůr Králové

Na jaře ožívají nejen stromy a rostliny, také zvířata se probouzejí ze zimního spánku. Zároveň se klubou na svět mláďata, aby obšťastnila ostatní tvory. Z jakých přírůstků se můžeme těšit tentokrát?

Zoo Vyškov překvapil velbloud dvouhrbý

Zvířecí osazenstvo vyškovského zooparku spolu s chovateli mají obrovskou radost. Podařil se tam totiž unikátní odchov samičky jednohrbého velblouda. „Poprvé za celou historii naší zoo se nám narodilo mládě velblouda jednohrbého. O to víc nás těší skutečnost, že je to také první mládě po patnácti letech, které se narodilo v zoo v České republice,“ uvedl zoopark na svém webu.

Drobeček vykoukl na svět 1. března a má se čile k světu. Samička se narodila samici Zafiře. Zafira je 14 let stará a svoji roli matky si láskyplně užívá. Otec žije v cirkusu pana Berouska.

Foto: Zoopark Vyškov

Překvapení letošního března

Ve stáji pavilonu nosorožců Safari Parku Dvůr Králové je o jedno zvíře více. Po letech čekání se tam znovu na začátku března narodil kriticky ohrožený nosorožec dvourohý východní, jehož chovem zahrada světově proslula. „Mládě se narodilo v noci ze čtvrtka na pátek, v podstatě přesně týden od invaze ruských sil na Ukrajinu. Pojmenování je dalším vyjádřením naší podpory ukrajinským hrdinům,“ popsal ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Naráží tak na jméno Kyjev, které nosorožec po narození dostal.

Kyjev se narodil ve dvě ráno matce Evě, od které již několikrát pil. Otcem je dvorský chovný samec Davu. Váží zhruba 33 kilogramů a vzrůstem patří k průměru dvorských nosorožčích mláďat. Vše nasvědčuje tomu, že je mládě silné a zdravé. „Malý nosorožec postupně sílí a je stále více zvědavý, brzy se bude i s matkou moci podívat do venkovního výběhu, bude ovšem záležet na samotných zvířatech, kdy se tak stane,“ popsal zoolog Jiří Hrubý.

Foto: Safari Park Dvůr Králové

Liberecká zoologická zahrada nezaostává

I na severu se daří. Liberecká zoo získala vzácné žabky listovnice pestré. Jedná se o velký celoevropský úspěch. V Evropě je totiž teprve třetí. Kromě ní je na našem kontinentě mají jen dvě další instituce. Návštěvníci liberecké zahrady je mohou nyní spatřit v pavilonu tropů. Jedná se o zcela výjimečný a raritní druh.

Listovnice pestrá je tři až pět centimetrů velká žába, která se vyskytuje v tropických a subtropických lesích, mokřadech a vlhkých křovinatých oblastech Jižní Ameriky. Aktivní je v noci. Přes den odpočívá na listech rostlin a spoléhá na své nenápadné maskovací zbarvení.

Foto: Zoo Liberec

 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací ze Zoopark Vyškov, Safari Park Dvůr Králové, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…