Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Pacient zůstal během operace mozku při vědomí a hrál na saxofon

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pětatřicetiletý italský hudebník ukázal světu, jak to vypadá, když je vášeň pro to, co člověk dělá, silnější než strach z nemoci. Muži byl diagnostikován nádor na mozku a musel podstoupit náročnou operaci, která trvala devět hodin. Během zákroku dělal to, co miluje nejvíce – hrál na saxofon. Informoval o tom server Radio Wave.

Pro pacienta bylo zásadní, aby zákrokem nepřišel o své nadání. Proto se lékaři rozhodli, že jej neuvedou do celkové narkózy, takže bude moci během dlouhé operace používat oblíbený hudební nástroj. Během zákroku tak italský hudebník chirurgům zahrál například ústřední píseň z filmu Love story nebo italskou hymnu. Pacient totiž při operaci zůstal při plném vědomí.

Neurochirurg Christian Brogna uvedl, že pacientova hra na saxofon lékařům dokonce pomohla lépe mapovat jednotlivé funkce jeho mozku a usnadnilo to průběh zákroku. „Schopnost hrát na hudební nástroj znamená, že rozumíte hudbě, což je jedna z kognitivních funkcí mozku. Znamená to, že umíte interagovat s hudebním nástrojem, umíte ho oběma rukama koordinovat, cvičíte tak paměť, počítání – protože hudebníci jsou vlastně matematici,“ vysvětlil Brogna a dodal, že během zákroku je důležité také sledovat, jak operovaný komunikuje s okolím. Proto se operace mozku většinou provádí při plném vědomí pacientů, aby lékaři mohli sledovat, jestli při zákroku nedošlo k narušení některých důležitých mozkových center.

Zdroj: Radio Wave, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…