Vědci z Univerzity z Lipsku dokázali novou metodou získat DNA starověké severoeuroasijské ženy, která žila před 19 až 25 tisíci lety. Jako vzorek použili přívěsek s jelením zubem, který nalezli v Denisově jeskyni v Rusku na jihu Sibiře. Tento nový způsob na rozdíl od ostatních metod získávání DNA neničí zkoumaný předmět. O studii informoval časopis Nature.
Zub patřil duhu jelena s názvem wapiti. Právě kosti nebo zuby jsou dobré pro uchovávání DNA, protože mají póry, do kterých mohou pronikat tělesné tekutiny, jako je pot, krev nebo sliny. Kosti také obsahují minerál s název hydroxyapatit, který má vysokou schopnost vázat právě DNA. Podle vědců, kteří ve studii tento nový přístup přirovnávají k modernímu forenznímu vyšetřování, může objev poskytnout nový pohled na původ lidí, kteří s předměty manipulovali.
„Tento přístup otevírá mimořádně zajímavé perspektivy; například analýza starověké DNA v kostěných nebo slonovinových nástrojích by mohla umožnit lepší pochopení sociální organizace starověkých populací,“ říká francouzská historička z Lyonské univerzity Sophie Archambault de Beauneová. Vědci upozorňují, že je v této oblasti nutná další práce, a vyzývají ostatní archeology, aby během vykopávek manipulovali s nalezenými předměty co nejméně a nekontaminovali je vlastní DNA.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…