Vědci ze Slovenské akademie věd vyvinuli novou metodu k odhalení rakoviny

Zdroj fotografie: Slovenská akadémia vied

Slovenským vědcům se podařilo vyvinout unikátní metodu včasného odhalení rakoviny. Vědecký tým vedený Jánem Tkáčem ze Slovenské akademie věd musí ještě dosavadní výsledky výzkumu podrobit sérii testů, aby mohla být metoda uvedena do praxe. V souvislosti s vývojem nové metody Akademie podala již dvě patentové přihlášky.

Podle Tkáče vyvíjí vědecký tým diagnostické přístroje a domácí testy pro včasné odhalení a screening určitých chorob. „V současnosti se jedná především o nádorové onemocnění prostaty. Později bychom rádi přidali i rakovinu prsu,“ uvedl Tkáč. Nová metoda by měla být levnější a diagnostika mnohem přesnější než při vyšetření u specialisty.

Základem nového objevu rakovinové diagnostiky je využití nanotechnologií a již vyvinutých biočipů. Nyní je tým vědců ve fázi předklinického ověřování. To znamená, že stovky vzorků jsou podrobeny analýzám za účelem určení přesnosti a citlivosti nové metody. Akademie dále uvádí, že rakovina prostaty postihne až každého osmého muže. Ročně této chorobě podlehne přibližně 350 tisíc mužů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek