Vědci z Ostravy vyrobili nejpevnější slitinu titanu

Zdroj fotografie: wikimedia.commons.org

Vědci v Ostravě umí vyrobit nejpevnější slitinu titanu na světě. Navíc se jedná o biokompaktní slitinu, což znamená, že ji bez problémů snáší i lidský organismus. Z toho vyplývá, že by se v budoucnu dala využít například v medicíně ve formě implantátů. Na výzkumu pracovali badatelé z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a z Colorado School of Mines z USA zhruba tři roky.

Už v řádech měsíců by bylo možné slitinu začít používat třeba ve stomatologii. Díky ní by se daly lépe upevňovat zubní korubky do čelistních kostí. „Implantát z dosud používaných slitin měl minimálně čtyři milimetry. V našem případě bude možné vyrábět implantát o výrazně nižším průměru při zachování nebo dokonce ještě vylepšení mechanických vlastností,“ uvedl člen vědeckého týmu Radim Kocich. Kromě titanu obsahuje slitina také zirkonium.

Jak už to často na poli vědy bývá, ve výzkumu hrála hlavní roli náhoda. „S profesorem Lowem jsem se seznámila v roce 2014 na konferenci ve Francii. Měla jsem tam příspěvek ohledně technologie věnující se zlepšování mechanických vlastností čili pevnosti různých slitin,“ uvedla vědecko-výzkumná pracovnice Lenka Kunčická. Po krátké společné konverzaci se zjistilo, že Lowe z Colorado School of Mines se věnuje slitinám použitelným v lidském těle. Z rozhovoru se nakonec vyklubala vzájemná spolupráce, o které později referoval třeba prestižní vědecký časopis Progress in Material Science.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek