Vědci z Česka vyvinuli speciální kufřík generující elektřinu díky vodíku

Zdroj fotografie: Ústav jaderného výzkumu Řež

Sbory integrovaného zásahového systému nebo třeba i vojáci budou moci využít nový vynález českých vědců. Ten dokáže za pomoci vodíku vytvářet elektrickou energii. Zařízení, které vypadá jako kufřík, by mohlo fungovat jako zdroj energie pro vysílačky nebo další elektrické spotřebiče využívané v terénu. Kufřík umí i díky vestavěným akumulátorům energii ukládat.

Vědci z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy se při vyvíjení kufříku inspirovali především havárií v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Místním záchranářům se po třech dnech nasazení v terénu vybily akumulátory ve vysílačkách, kvůli nimž měli velké problémy v komunikaci. Kufřík vážící zhruba deset kilogramů tak obsahuje palivový článek pro přeměnu vodíku na elektřinu a dokáže tak zcela nahradit klasické dieselové spalovací generátory.

Kufřík plný energie má pracovní jméno Power-box a výzkumníci z Řeže na jeho vývoji spolupracovali společně s kolegy z Vysoké školy chemicko-technologické. Kufřík však je ve fázi plánovaného testování a zhruba za rok a půl by mohl být hotový první prototyp. Badatelé odhadují jeho cenu na přibližně 100 tisíc korun. V tuto chvíli ale zatím není jasné, kdo se chopí jeho výroby.

Zdroj: irozhlas.cz

Autor článku

Profilový obrázek