Vědci z Česka popsali nový typ černé díry pomocí vyřešené rovnice

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Skupina českých vědců z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Matematického ústavu Akademie věd objevili způsob, jakým lze vyřešit takzvanou kvadratickou gravitaci. Výsledkem je objevení nového typu černé díry sférického typu. Podle člena vědeckého týmu Vojtěcha Pravdy se jedná o početní průlom, kdy lze složité matematické metody elegantně vypočítat pouze s tužkou a papírem.

Zatímco dříve bylo potřeba pro náročné početní postupy počítače, nyní si člověk vystačí se svými vědomostmi. „Přináší to kvalitativní skok ve formulaci problému. V současnosti jsme navíc schopni rovnice i vyřešit,“ uvedl dále Pravda. Díky novému objevu je tak možné lépe pochopit některé aspekty kvadratických korekcí Einsteinovy teorie a jejich role v rámci budoucí plné teorie kvantové gravitace.

Výzkum české skupiny, do které patří i Alena Pravdová, Jiří Podolský nebo Robert Švarce, navázal na číselné simulace badatelských týmů z Velké Británie, USA a Číny, které na možnost takové černé díry poukazovaly. Obecně je černá díra objektem, který díky svému silnému gravitačnímu poli dokáže pohltit i světlo. Častokrát vznikají zhroucením obřích hvězd a mohou také sídlit v centrech galaxií.

Zdroj: aktualne.cz

Autor článku

Profilový obrázek