Vědci z Česka objevili způsob výroby účinnějších antibiotik

Zdroj fotografie: Biocev

Nový způsob výroby antibiotik objevili čeští vědci z výzkumného centra Biocev. Nová antibiotika by měla být několikanásobně účinnější a mohla by sloužit i jako lék proti malárii. Nedávno byly látky patentovány a v současné době probíhá jejich testování.

Vylepšená antibiotika nesou název CELIN a ODCELIN. „Podstata jejich přípravy spočívá v nepřírodní kombinaci CELesticetinu a LINkomycinu. Jedná se o dvě přírodní látky – linkosamidy, které známe už od šedesátých let,“ uvedl vedoucí laboratoře Jiří Janata. Cílem vědců je zkombinovat geny pro linkomycin a celesticetin do jednoho produkčního organismu. Díky desetileté práci Janatova týmu je možné najít správnou kombinaci přírodních stavebních kamenů pro vytvoření antibiotik bez použití chemických procesů.

Laboratorní vývoj látek do určité míry napodobuje přírodní procesy. „Tímto krokem jsme napodobili, nebo dokonce předběhli přírodu, kde podobným způsobem evoluce přírodních antibiotik opravdu probíhá. Myslíme si, že naše látky by se v přírodě daly najít, jen je ještě nikdo neobjevil,“ uvedl další z členů vědeckého týmu Zdeněk Kameník. Podle Janaty jsou badatelé přibližně na půli cesty k uvedení léku na pulty, což podle jeho slov může trvat ještě dalších deset až patnáct let.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek