Vědci z Brna vytvořili technologii, která prodlužuje život lidem se srdeční chorobou

Zdroj fotografie: pixabay.com

Brněnští vědci si mohou připsat další úspěch na poli medicíny. Výzkumníci z oddělení Medicínských signálů Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR (ÚPT AVČR) vyvinuli technologii, jež určuje elektrickou aktivaci srdečních komor. Tu si nechali patentovat ve Spojených státech. Technologie navíc měří vzájemné zpoždění s přesností na jednotky milisekund. Badatelé z Brna spolupracovali na výzkumu s kolegy z brněnského pracoviště ICRC a firmy M&I Praha.

Největší předností nové technologie je přesnější stanovení léčby u konkrétních pacientů se selhávajícím srdcem. „U zdravého srdce se obě komory aktivují současně. U nemocných může docházet ke zpoždění aktivace jedné nebo druhé komory. Zde nemusí běžný kardiostimulátor stačit. Díky aktivaci můžeme pacientům výrazně prodloužit život,“ uvedl Pavel Jurák z brněnského oddělení Medicínských signálů.

Za pomoci vysokofrekvenční složky v signálu EKG dokáže technologie rozpoznat zpoždění při aktivaci srdečních komor. „Díky číselnému údaji o zpoždění jsme pak schopni určit, zda je terapie pro pacienta vhodná,“ dodal Jurák. V současnosti vědci pracují na vytvoření diagnostického monitoru. „Chtěli bychom vytvořit jednoduché interaktivní zařízení pro ověření metodiky v klinické praxi,“ vysvětlil Jurák. Vývoj monitoru by měl být hotový příští rok.

Zdroj: brnenskadrbna.cz, ÚPT AVČR

 

Autor článku

Profilový obrázek