Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vynalezli domácí test na koronavirus

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Testování na koronavirus z pohodlí domova? I to může být realita. Vídeňští vědci představili v nedávné době přelomovou novinku- vynalezli jednoduchý a levný test na covid-19. Ten nepotřebuje žádné speciální laboratorní vybavení ani odbornou znalost.

Na vynálezu unikátního testu se podíleli odborníci z Institutu pro molekulární biotechnologii, Akademie věd a Institutu pro molekulární patologii. Nejnovější poznatky publikovali v odborné studii. Podle výzkumníků je objev zásadní především pro chudé země s omezenými zdroji.

Výhodou nového způsobu testování je jeho rychlé a snadné vyhodnocení, které je možné pouhým pohledem. V případě pozitivního výsledku se totiž vzorek do 30 minut zbarví z fialové na světle modrou. K odběru a vyhodnocení tedy není nutné žádné speciální výbavy ani znalosti expertů. Vzorek musí být akorát půl hodiny vystaven teplotě 63 stupňů Celsia, které lze dosáhnout i s pomocí běžného kuchyňského náčiní.

Doufáme, že naše metoda pomůže lidem nejen v průmyslových zemích, ale hlavně ve všech rozvojových zemích. Přesné, dostupné a rychlé testy ke zjištění koronavirové nákazy jsou potřeba všude na světě,“ uvedl ke svému objevu výzkumník Julius Brennecke.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.