Vědci v Brně vyvinuli nový laser na bezpečný přenos informací

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci na brněnské VUT vyvinuli laserový paprsek, který umožňuje rychlý a bezpečný přenos dat. Hlavní výhoda tohoto druhu přenosu spočívá v tom, že data nelze ukrást.

Na metodě optické komunikace volným prostorem pracuje profesor Otakar Wilfert z brněnského VUT spolu se svým týmem. „Laserovým paprskem můžeme nejen řezat materiál, ale také posílat informace jako po nehmotném drátu,“ objasnil Právu Wilfertův spolupracovník a šéf Centra senzorických, informačních a komunikačních systému VUT Zbyněk Raida.

Je velmi jednoduché zneužit informaci posílanou například přes mobilní telefon nebo vysílačku, protože vyzařují signál do velkého prostoru. „My pracujeme s médiem, které informaci přenáší vzduchem ve velmi úzkém svazku, aby ji nemohl nikdo zachytit. A tím médiem je laserový paprsek,“ uvedl Raida. „Jde o to, že když vysílač a přijímač spojíte laserovým paprskem, není možné jej zachytit, protože je strašně tenký. Přenos dat je stejně rychlý jako optickým kabelem v zemi,“ dodal Raida.

Laser je možné využít například v situaci, kdy se v důsledku havárie přesekne optický kabel v zemi a tok dat je nutné rychle obnovit. Plynulý přenos informací mohou ale narušit turbulence nebo mlha. „Pracujeme na tom, aby se potlačila citlivost na tyto atmosférické jevy. Místo jednoho vyšleme třeba pět paprsků, takže i když třeba tři přeruší turbulence, data do cíle stejně dorazí. Dosah máme okolo pěti kilometrů,“ uvedl Raida.

Zdroj: Právo

Autor článku

Profilový obrázek

Tagy: