Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Zvláštní formace travnatých kruhů v jihoafrické poušti Namib. Foto: Stephan Getzin

Jihoafrická poušť skrývá nebývalou podívanou – objevila se na ní tráva. Kromě toho, že je tráva v takové oblasti velmi ojedinělá, se navíc ještě vyskytuje ve zvláštních kruzích. Vědci se dlouho snažili přijít na to, jak je to možné. Nejnovější teorii přináší server Science Alert.

V pásmu jihoafrické pouště Namib jsou k viděni zvláštní kruhy trávy, které se živí skrovnými srážkami. Samotný růst trávy je v takové oblasti neobvyklý, tráva ještě ke všemu roste v různě velkých kruzích rozprostřených asi 10 metrů od sebe.

Donedávna měli vědci dvě teorie vzniku tohoto zvláštního jevu: buď se na kořenech trav živí termiti, kteří tento výjev vytvářejí, anebo se takto uspořádaly traviny samotné, aby maximalizovaly přísun vody. Jejich studie podporovaly možnost obou vysvětlení. V roce 2016 se ovšem v Austrálii objevil stejný jev a zde byl zásah termitů vyloučen.

Poslední výzkum Stephana Getzina a jeho týmu z Německé univerzity v Goettingenu v roce 2020 se přiklání právě k samotné reorganizaci trav a popisují ho jako příklad Turingova vzoru. Turing v dokumentu z roku 1952 popisuje, že se různé vzory v přírodě mohou objevovat naprosto náhodně a přirozeně.

Getzinův tým zkoumal jevy v poušti Namib několik dní a velmi pozorně. Zjistili, že po deštích se objevila nová tráva také uvnitř kruhů, většinou ale po několika dnech vedra opět uschla, ovšem kruhové formace travin se stále udržovaly, protože mají hluboké kořeny, které stále hledají vodu. Výskyt termitů se v této oblasti nepotvrdil. Teorii vlastního uspořádání travin potvrzuje i fakt, že i jiné ekosystémy na světě se v rámci přežití uchylují k vytváření geometrických formací.

Zdroj: Science Alert, ScienceDirect

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…