Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili mikrob, který zabrání komárům v přenosu malárie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Výrazně snížit počet lidí nakažených malárií by mohl nový mikrob, který objevil tým vědců z Keni a Velké Británie. Takzvaná Microsporidia MB žijí ve střevě zhruba pěti procent komárů a chrání své nositele před nákazou malárií.

Vědci studovali střeva a genitálie komárů v Keni a zjistili, že studovaný hmyz byl vždy buď nakažen mikrobem, nebo malárií, ale nikdy obojím současně. Laboratorní testy pak potvrdily, že infekce Microsporidii plně chrání imunitní systém komára před malárií. Mechanismus, na kterém ochrana funguje, zatím není známý. Objev má velký potenciál dostat šíření nemoci pod kontrolu, neboť pokud se nenakazí přenašeč, nenakazí se ani člověk.

Dalším krokem je výzkum způsobů, kterými by se dal mikrob masově dostat do organismu komárů. Vědci zvažují strategii, ve které by spóry mikrobu vypustili v přírodě a nechali komáry nakazit se ze vzduchu. Další možností je infikovat v laboratoři komáří samečky, kteří nekoušou, a nechat je pak nakazit samičky ve volné přírodě. Mikrob podle vědců komáry nijak nepoškozuje a v jejich těle se již přirozeně vyskytuje, proto by takovým zásahem nemělo dojít k narušení ekosystémů.

Zdroj: BBC, Beautiful News Daily, Nature Communications

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…