Vědci našli cestu k efektivnější fotosyntéze rostlin

Zdroj fotografie: Pixabay

Mezinárodní tým vědců objevil způsob, jak vylepšit efektivitu fotosyntézy u rostlin. Díky němu rostliny spotřebují mnohem méně energie, kterou mohou věnovat růstu. Důsledkem je vydatnější úroda a vyšší odolnost vůči vysokým teplotám. Podle vědeckého týmu mohou růstu rostliny věnovat až o 40 procent více energie.

Tomuto procesu se odborně říká fotorespirace a badatelé přišli na způsob, jak jej obejít. Do budoucna by vědci mohli upravit zejména zemědělské plodiny. „Mohli bychom ročně nakrmit dalších 200 milionů lidí jen s kaloriemi, o které ročně přijdeme na americkém středozápadu kvůli fotorespiraci,“ řekl hlavní autor výzkumu Donald Ort. Výzkum si klade za cíl pomoci nakrmit hladovějící část lidské populace.

Testování metody probíhalo na 1700 rostlinách tabáku a trvalo více než dva roky. Na konci testování vědci zjistili, že rostliny jsou silnější, vyšší a mají o 40 procent více biomasy. V budoucnu plánují metodu testovat na zemědělské plodiny jako je sója, rýže, brambory, rajčata nebo lilek. Podle vědců bude trvat ještě minimálně deset let, než bude možné výsledky výzkumu zavést do praxe.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek