Vědci bojují proti Alzheimerově chorobě pomocí mobilní hry

Zdroj fotografie: Hra Sea Hero Quest

Originálním způsobem se rozhodli vědci a lékaři z celého světa bojovat proti demenci a Alzheimerově chorobě. Do výzkumu zapojili širší veřejnost čítající okolo 2,5 milionu běžných lidí. Ptáte se, jak je možné provádět výzkum s takovým vzorkem lidí? Jednoduše, pomocí mobilní hry, která sbírá potřebné informace, a ty pak badatelé ve Velké Británii vyhodnocují.

Informace o hře, ale i o nemoci nebo o vědeckých pokrocích v problematice nejen Alzheimerovy choroby se mohli lidé dozvědět minulý týden na akci zvané Týden mozku pořádané Akademií věd. Právě demence je jedním z nejčastějších onemocnění mozku. Vědci se rozhodli ušetřit spoustu let času sbíráním informací pomocí mobilní hry Sea Hero Quest. Pomocí hry se testuje prostorová orientace, která se vlivem nemoci zhoršuje velmi rychle.

Výhodou hry je široké zapojení veřejnosti. „My jsme díky tomu, že je takové velké množství lidí, vlastně urychlili ten výzkum o desítky, možná stovky let,“ uvedl Jakub Hort, vedoucí centra kognitivní poruchy z FN Motol. První výsledky ukazují zajímavé údaje. Ženy dosáhly v průměru o 11 procent horších výsledků a orientace se u všech lidí postupně zhoršuje, a to už od 25 let. Vyhodnocování dat probíhá v Británii, kde také vznikl návrh celé hry.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek