Ve Švédsku vyrostl úsek první elektrifikované dálnice na světě

Zdroj fotografie: Youtube

Švédové vybudovali první elektrifikovanou dálnici na světě. Na dálnici E16 u města Gävle nedávno započalo testování provozu a elektrifikace se bude týkat nákladních aut s pantografy. Mělo by se jednat o hybridní kamiony speciálně vyrobených pro tento typ dálnic a dobíjet se budou z elektrického vedení umístěného nad silnicí.

Nová dálnice s elektrifikovaným pravým pruhem by měla částečně vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou elektromobilů a problém s emisemi. V případě nutnosti odpojení nebo při obyčejném předjíždění bude možné využít spalovací motor nebo elektromotor, což je například oproti trolejbusům velká výhoda. Na vývoji nových typů hybridních kamionů se podílely firmy Siemens a Scania.

Projekt se podařilo dokončit po dvouletém testování a prozatím se jedná pouze o dvoukilometrový úsek. Už příští rok by se měla mezi městy Long Beach a Los Angeles otevřít další elektrifikovaná dálnice. Kdy se nový vynález dostane k nám, není zatím známo, ale i české firmy se snaží bojovat proti emisím. Nedávno společnost DB Schenker otestovala ve středních Čechách první kamion na stlačený zemní plyn CNG.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku