Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Španělsku dopadli italského mafiána díky mapové aplikaci

Snímek na Google Street View, který pomohl k dopadení Gioacchina Gammina. Zdroj: Google Street View

Gioacchino Gammino asi nepoděkuje společnosti Google za oblíbenou možnost prohlédnout si fotografie konkrétních míst pomocí nástroje Street View. V prosinci byl zatčen nedaleko Madridu na základě toho, že byl zachycen na jedné z fotografií zdejšího obchodu s ovocem a zeleninou zveřejněné právě prostřednictvím Street View.

Italský mafián z domoviny utekl před spravedlností v roce 2002. Byl za vraždu odsouzen na doživotí, ale podařilo se mu uprchnout z římské věznice Rebibbia. Úkryt ve Španělsku nezvolil kvůli příhodnému klimatu a podobnému jazyku, ale protože měl v zemi kontakty již od 90. let, kdy do království utekl poprvé. V roce 1999 byl však zatčen a předán italské justici. Nejinak tomu bylo o více než 20 let později. Tentokrát však detektivům pomohla technologie usnadňující orientaci v mapách a cizím prostředí.

Nešlo přitom o náhodu, jednašedesátiletého Gammina se policii povedlo vystopovat do Španělska, kde se jej vyšetřovatelé snažili najít pomocí všech možných prostředků. Jedním z nich bylo právě prohlížení fotografií ulic konkrétních lokalit pomocí aplikace Street View. Detektivní práce nejprve přinesla úspěch v podobě fotografie dvou mužů povídajících si před obchodem s ovocem a zeleninou El Huerto de Manu ve městě Galapagar. Jeden z mužů s rozmazanými tvářemi připomínal Gammina, a tak začalo pátrání v okolí. Nedaleká restaurace La Cocina de Manu, která byla již zavřená, však měla stále funkční facebookové stránky, kde byl vyfocen i její kuchař –⁠ sám Gioacchino Gammino, rozpoznatelný podle jizvy na tváři.

Mafián se podle vyšetřovatelů za svůj téměř dvacetiletý pobyt ve Španělsku stihnul znovu oženit a změnit si jméno na Manuel. Obchod se zeleninou a restaurace pak byly jeho zdrojem obživy, zatímco jeho vztahy se Sicílií byly úplně přerušeny. „Jak jste mě našli? Deset let jsem nevolal ani své rodině,“ divil se podle španělských médií. Nyní je Gammino ve vazbě a do konce února by měl být předán do rukou italské policie.

Zdroj: BBC, Guardian, ČTK

Související články

Společnost

Bezpečné Česko. Jak to vypadá s mírou kriminality v zemi?

Společnost

Policisté provedli analýzu DNA Santa Clause

Z domova

Složení vína či léků pod kontrolou. UV otisk prstu odhalí chybu i pančování

Společnost

Forenzní sprej pomáhá odhalovat a trestat domácí násilí

Zaručeně zlepší den

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…