Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Španělsku dopadli italského mafiána díky mapové aplikaci

Snímek na Google Street View, který pomohl k dopadení Gioacchina Gammina. Zdroj: Google Street View

Gioacchino Gammino asi nepoděkuje společnosti Google za oblíbenou možnost prohlédnout si fotografie konkrétních míst pomocí nástroje Street View. V prosinci byl zatčen nedaleko Madridu na základě toho, že byl zachycen na jedné z fotografií zdejšího obchodu s ovocem a zeleninou zveřejněné právě prostřednictvím Street View.

Italský mafián z domoviny utekl před spravedlností v roce 2002. Byl za vraždu odsouzen na doživotí, ale podařilo se mu uprchnout z římské věznice Rebibbia. Úkryt ve Španělsku nezvolil kvůli příhodnému klimatu a podobnému jazyku, ale protože měl v zemi kontakty již od 90. let, kdy do království utekl poprvé. V roce 1999 byl však zatčen a předán italské justici. Nejinak tomu bylo o více než 20 let později. Tentokrát však detektivům pomohla technologie usnadňující orientaci v mapách a cizím prostředí.

Nešlo přitom o náhodu, jednašedesátiletého Gammina se policii povedlo vystopovat do Španělska, kde se jej vyšetřovatelé snažili najít pomocí všech možných prostředků. Jedním z nich bylo právě prohlížení fotografií ulic konkrétních lokalit pomocí aplikace Street View. Detektivní práce nejprve přinesla úspěch v podobě fotografie dvou mužů povídajících si před obchodem s ovocem a zeleninou El Huerto de Manu ve městě Galapagar. Jeden z mužů s rozmazanými tvářemi připomínal Gammina, a tak začalo pátrání v okolí. Nedaleká restaurace La Cocina de Manu, která byla již zavřená, však měla stále funkční facebookové stránky, kde byl vyfocen i její kuchař –⁠ sám Gioacchino Gammino, rozpoznatelný podle jizvy na tváři.

Mafián se podle vyšetřovatelů za svůj téměř dvacetiletý pobyt ve Španělsku stihnul znovu oženit a změnit si jméno na Manuel. Obchod se zeleninou a restaurace pak byly jeho zdrojem obživy, zatímco jeho vztahy se Sicílií byly úplně přerušeny. „Jak jste mě našli? Deset let jsem nevolal ani své rodině,“ divil se podle španělských médií. Nyní je Gammino ve vazbě a do konce února by měl být předán do rukou italské policie.

Zdroj: BBC, Guardian, ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…